Post

Zoom H1n to najlepsza kompaktowa nagrywarka dla początkujących i profesjonalistów.

Tylko osoba nieobeznana z produktami audio Zoom nie wie, że istnieje potrzeba nagrywania nie tylko głosu, wykładów, seminariów, wywiadów, ale także gry na instrumentach muzycznych, występów na żywo i wielu innych. Zoom H1n to kompaktowy rejestrator, który sprosta takim wymaganiom.

Zoom H1n jest niezwykle kompaktowy i lekki jak na profesjonalne urządzenie. Bez baterii wygląda nawet jak zabawka. W terenie jest to coś, co zasługuje na pochwałę.

Rejestrator jest wyposażony w dwa mikrofony pojemnościowe o wysokiej czułości i szerokim, 90-stopniowym wzorcu przednim, co zapewnia wysoki poziom panoramowania, a obsługiwany format WAV 24 bity/96 kHz zapewnia wysoki poziom szczegółowości. Przy przeciętnej jakości czas nagrywania wynosi do 10 godzin przy zasilaniu dwiema bateriami AAA.

Wszystkie elementy sterujące znajdują się na przyciskach funkcyjnych umieszczonych z przodu i po bokach obudowy, dzięki czemu można szybko zmieniać parametry nagrywania, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Do regulacji poziomu nagrywania (czułości mikrofonu) w czasie rzeczywistym i bez wpływu na samo nagranie służy pokrętło.

Warto wspomnieć o szeregu podstawowych przydatnych funkcji, takich jak: filtr dolnoprzepustowy (odcięcie przy 80, 120, 160 Hz - pozbycie się szumów o niskiej częstotliwości (wiatr, kliknięcia itp.), limiter (kompensuje głośne skoki sygnału i umożliwia nagrywanie bez zniekształceń do 120 dB SPL), aktywacja głosowa, nagrywanie wstępne (2 sekundy przed rozpoczęciem nagrywania) i wiele innych przydatnych funkcji.

Wadą jest to, że mikrofon zbiera szumy z interakcji rąk z ciałem, pakiet jest ograniczony do pary baterii, nawet minimalna ilość karty pamięci nie jest umieszczony (obsługuje do 32 GB), a zatem do pracy "po wyjęciu z pudełka" nie jest gotowy. Wszystko, czego może zabraknąć do pełnego wykorzystania, można znaleźć w dostępnym oddzielnie zestawie akcesoriów APH-1n. Nie, to nie wszystko - w zestawie znajduje się również adapter Zoom HS-1, który umożliwia podłączenie dyktafonu do lustrzanki cyfrowej i używanie go jako mikrofonu.

Projekt, powiedziałbym, jest trochę amatorski. Do zastosowań profesjonalnych "klatka" ochrony mikrofonu jest zbyt pretensjonalna.

W przeciwnym razie jest to prawdopodobnie najlepszy wybór wśród urządzeń nagrywających tego formatu na każdą okazję.