Post

Głośniki JBL L100 i L82 Classic - retro powraca w wielkim stylu

Oryginalny głośnik JBL L100 został wypuszczony na rynek w 1970 roku i w tamtym czasie został zasłużenie doceniony na fali rosnącego zainteresowania technologią Hi-Fi. Model był produkowany przez dziesięć lat i w tym czasie sprzedano ponad sto tysięcy egzemplarzy.

Wiosną ubiegłego roku wprowadzono na rynek model L100 Classic, którego design nawiązuje do linii kultowego głośnika firmy. Na szczęście JBL zdaje sobie sprawę, że sukces nie jest gwarantowany wyłącznie dzięki retro urokowi i romantyzmowi. Podczas gdy "klasyki" są starannie zaprojektowane, aby naśladować wygląd i rozmiar swoich poprzedników, reprezentują one całkowicie nowy projekt wykorzystujący najlepszą nowoczesną technologię i inżynierię, jaką firma ma do zaoferowania w tej cenie.

JBL L100 Classic.

Głośnik o wielkości małej lodówki i wadze 27 kg wyposażony jest w 30-centymetrowy przetwornik niskotonowy, który pomimo archaicznego wyglądu jest nowoczesnym stożkowym przetwornikiem celulozowym. Średnie tony obsługuje 130-milimetrowy, powlekany polimerem celulozowy przetwornik stożkowy, podczas gdy tytanowa kopułka wysokotonowa obsługuje resztę zakresu częstotliwości od 3,5 kHz do około 40 kHz (ta górna granica mieści się w granicach -6 dB).

Obudowa pokryta jest naturalnym fornirem orzechowym, przedni i tylny panel pomalowano na czarno, a przednia maskownica z pianki Quadrex dostępna jest w kolorze pomarańczowym, czarnym lub niebieskim.

Osobno można dokupić podstawkę JS-120, która podnosi głośnik na wysokość około 20 cm od podłogi i odchyla go lekko do tyłu, aby w pełni dopasować go do stylu retro.

JBL L82 Classic

Na wystawie Hi-Fi Show w Bristolu, JBL zaprezentował mniejszą wersję L100 Classic, L82 Classic. Zaprezentowany jako część Harman Luxury Audio Group, która obejmuje Arcam, Lexicon i Mark Levinson, produkt jest naprawdę premium.

Młodszy model wykorzystuje tę samą jednocalową tytanową kopułkę wysokotonową z falowodem soczewki akustycznej, co L100, ośmiocalowy stożkowy subwoofer z formowaną ramą, która współpracuje z przednim portem Slipstream w celu odbicia basów. Obudowa jest również wykonana z drewna ze zdejmowaną piankową maskownicą.

Aktualna oferta w naszym katalogu: głośniki JBL, aktywne głośniki studyjne JBL.