Post

Słuchawki bezprzewodowe kontra przewodowe. Który wybrać? Bitwa audiofilska

Niesamowity wzrost popularności słuchawek TWS i pełnowymiarowych słuchawek Bluetooth jest faktem, któremu nie zaprzeczą nawet najbardziej konserwatywni audiofile. W ciągu ostatnich kilku lat przetestowałem wiele modeli bezprzewodowych w różnych klasach cenowych, choć przyznaję, że zawsze byłem sceptykiem tego typu urządzeń. Ale kiedy ulubiona marka wypuszcza kolejną ciekawą nowość, po prostu nie możesz się od niej oderwać. Dzięki temu mogę z całą pewnością wymienić mocne i słabe strony słuchawek Bluetooth, porównując je do ich przewodowych odpowiedników. O tym właśnie będziemy dziś rozmawiać. Nasza bitwa będzie składała się z dziesięciu kryteriów, tak aby każdy mógł łatwo znaleźć przedmiot, który jest dla niego ważny. Na koniec przedstawię moją subiektywną opinię. A więc do rzeczy.

Przewody

Zacznijmy od najbardziej oczywistego. Brak niesfornych, irytujących, kruchych, łamliwych, plączących się kabli to właśnie ta upragniona zaleta, dla której posiadacze słuchawek Bluetooth są skłonni zaakceptować wszelkie kompromisy. Transmisja muzyki przez powietrze jest bardzo wygodne, można uwolnić ręce i siebie od kabla czepiania, można uprawiać sport, można oddalić się od źródła dźwięku do pewnej odległości, które zapewniłyby tylko kabel 5-10 metrów, można nawet przejść do innego pokoju. Podejrzewam, że z czasem, jeśli technologia będzie się dalej rozwijać, słuchawki przewodowe mogą stać się tak rzadkie jak telefony przewodowe. Jest jeszcze za wcześnie, by to stwierdzić, ale już teraz wiadomo, że w żadnym wypadku nie opuszczą one rynku, widzowie je kochają. Wyraźnie widać, że wygrywa telefon bezprzewodowy.

Ale, dając kredyt zaufania drugiemu konkurentowi, nadal będę twierdził, że wysokiej jakości słuchawki Hi-Fi najczęściej mają wymienne przewody, to nie tylko plus dla długowieczności, ale także możliwość poprawy prezentacji dźwięku poprzez wybór bardziej premium kabla. A sygnał jest przesyłany bez strat - więcej na ten temat powiemy później.

Zakres

Jak na razie wybór słuchawek Bluetooth jest stosunkowo niewielki. Oczywiście, segmenty budżetowy, średni i górny stopniowo się zapełniają, a nowe produkty w tym czynniku formalnym otrzymują najwięcej innowacji, ale ilościowo wciąż nie ma tak wielu modeli. Z kolei słuchawki przewodowe trafiają w każdy gust, z dziesięcioleciami doświadczeń najsłynniejszych firm i utalentowanymi nowicjuszami regularnie pojawiającymi się w postaci młodych marek, które również gromadzą hordy fanów. Różnorodność charakterów muzycznych, konfiguracji przetworników, konstrukcji i przeznaczenia daje klientowi duże pole manewru. Tak więc słuchawki przewodowe wygrywają tutaj.

Zgodność

Kontrowersyjny punkt, ale i tak przyznaję punkt bezprzewodowym. Dla słuchawek w tym formacie jest tylko jeden warunek: źródło musi mieć Bluetooth. Twórcy nowoczesnych technologii już dawno wzięli to pod uwagę, w tej chwili słuchawki bezprzewodowe bezproblemowo współpracują z dowolnymi smartfonami, odtwarzaczami Hi-Fi, stacjonarnymi DAC-ami, komputerami, telewizorami, konsolami do gier itp. Wkrótce prawdopodobnie będzie można je podłączyć do lodówki.

Z kolei modele przewodowe wymagają złącza i nie wiadomo, czy będzie to standardowe 3,5 czy USB, zbalansowane 2,5 czy 4,4, stałe 6,3 czy XLR. Doświadczeni koneserzy wysokiej jakości dźwięku z pewnością posiadają kolekcję wysokiej jakości przejściówek i adapterów, ale oczywiście jest to dodatkowy kłopot. Ponadto, wiele smartfonów i laptopów straciło już swoje przewodowe wyjścia słuchawkowe, ale nadal posiadają najnowszą wersję wbudowanego Bluetooth. Łatwiej jest więc z bezprzewodowymi.

Projekt

To właśnie tutaj wygrywają słuchawki przewodowe. Ale pod wieloma względami wiąże się to również z kwestią ograniczonego zasięgu. Myślę, że doświadczeni producenci estetycznie dopracowanego sprzętu audiofilskiego, jak Campfire Audio czy Focal, będą mieli jeszcze coś do powiedzenia, a wtedy zobaczymy słuchawki Bluetooth w drewnianych lub mosiężnych obudowach, ze złoceniami, z rzeźbieniami lub indywidualnymi wzorami na płytach czołowych.

Nie wszyscy użytkownicy przywiązują wagę do wizualnego wyglądu takich urządzeń, ale mimo to piękne słuchawki premium, do produkcji których użyto drogich i wysokogatunkowych materiałów, zapewniają zupełnie wyjątkowe doświadczenie interakcji, wywołują delikatną czułość u użytkownika, a także stanowią element statusu. I podczas gdy pełnowymiarowe słuchawki Bluetooth mogą być obecnie całkiem stylowe, TWS nadal wyglądają głównie w sposób niedopowiedziany.

Autonomia

Bardzo nieoczekiwanie zwycięzcami okazały się słuchawki przewodowe. Są one zależne tylko od poziomu naładowania źródła, ale modele Bluetooth muszą być ładowane oddzielnie. Pamiętajcie o klasykach: ta muzyka będzie trwać wiecznie... Wyzwaniem dla producentów jest teraz maksymalne wydłużenie czasu pracy słuchawek bezprzewodowych na jednym ładowaniu, a także wydłużenie żywotności obudowy TWS przy zachowaniu jej kompaktowych rozmiarów. Zastosowano tu również inne przydatne technologie, takie jak wsparcie dla bezprzewodowego ładowania obudowy, odłączane kable do półosi Bluetooth, dzięki czemu w razie potrzeby można podłączyć je bezpośrednio do źródła i słuchać muzyki bez użycia baterii słuchawek, a także szybkie ładowanie, gdzie w ciągu 10-15 minut można uzyskać kilka godzin użytkowania.

Wygodny krój

Parytet, więc dajmy punkty obu przeciwnikom. Z jednej strony, wkładki TWS uwielbiają wypadać z uszu i gubić się, modele przewodowe trzymają się znacznie pewniej, zwłaszcza wersje zauszne i niestandardowe obudowy. Z drugiej strony, jeśli mówimy o bezprzewodowych słuchawkach nausznych lub pełnowymiarowych, sytuacja jest inna, będą one przeszkadzać tylko z przewodem. W każdym razie, przed zakupem polecam, jeśli to możliwe, przymierzyć interesującą nas parę, aby przekonać się, jak wygodnie będzie nam się z nią pracowało podczas długich sesji odsłuchowych. Wszystko zależy od konkretnych słuchawek, na rynku dostępne są zarówno nienagannie wygodne douszne słuchawki Bluetooth, jak i niezwykle uciążliwe modele przewodowe.

Funkcjonalność

Oczywiście, wynik idzie do bezprzewodowych. Słuchawki przewodowe to tylko słuchawki, odtwarzają muzykę, to wszystko. Czasami można znaleźć zestaw słuchawkowy z przyciskami na kablu, które pomagają odbierać połączenia, zmieniać głośność lub przełączać utwory. Jeśli Twoje źródło obsługuje taki zestaw słuchawkowy, co wcale nie jest faktem. I trudno sobie wyobrazić prawdziwego audiofila z wysokiej czystości srebrną linką z mikrofonem, nie jest tam potrzebna, bądźmy szczerzy. W najlepszym wypadku będzie można dostosować zasilanie słuchawek za pomocą wymiennych filtrów lub specjalnych przełączników. Nic ponad to.

Z kolei modele Bluetooth to nie tylko urządzenia do odtwarzania dźwięku, ale także użyteczne gadżety. Oferują one szeroki wachlarz technologii: konfigurowalną aktywną redukcję szumów, tryb przezroczystości, komunikaty głosowe, "inteligentną" pauzę, w której muzyka zatrzymuje się sama po zdjęciu słuchawek, korektor, połączenie z wirtualnym asystentem, ochronę przed wilgocią, aktualizacje firmware'u za pomocą autorskiej aplikacji, połączenie z dwoma źródłami jednocześnie, automatyczne połączenie ze znanym urządzeniem, mikrofony rozmów z własną redukcją szumów, egzotyczne funkcje, takie jak kontrola siedzenia czy korekta pasma przenoszenia przy zmianie głośności. Bezprzewodowe sterowanie słuchawkami jest zwykle wygodniejsze, ponieważ jest oparte na czujnikach, a w niektórych modelach można nawet dostosować sterowanie do własnych upodobań za pomocą aplikacji. Z czasem zestawy słuchawkowe TWS lub Bluetooth stają się dla użytkownika tak samo niezbędne i znajome jak smartfon.

Kompaktowość

Tak, oczywiście, ta runda jest również w lewo do słuchawek Bluetooth. Niezależnie od formy (wtyk, podwieszany, pełnowymiarowy), każdy model bezprzewodowy będzie zajmował mniej miejsca podczas transportu niż dokładnie taka sama para - plus kabel. Oczywiście konieczność noszenia ze sobą etui do ładowania TWS może nieco stłumić radość płynącą z niewielkich rozmiarów ich obudów, ale musicie się zgodzić, że wszyscy rozsądni audiofile i tak zawsze noszą swoje przewodowe słuchawki tylko w etui. Jeśli chodzi o pełnowymiarowe warianty, często mają one składaną konstrukcję, co jest podwójnie wygodne, gdy nie ma przewodów.

Długowieczność

Cóż, teraz słuchawki przewodowe mają swoją zemstę. Nie neguję zalet modeli Bluetooth, nie połamią się one i nie wyrwą ze sobą kabla, a to na pewno plus. Mają one jednak jeszcze jedną słabość - wbudowane baterie. Są one znane z tego, że z czasem ulegają degradacji, tracąc procent swojej całkowitej żywotności, a w końcu po prostu zawodzą. Czasami, w bardzo rzadkich przypadkach, słuchawki bezprzewodowe mają wymienne baterie, ale spotkałem się z taką opcją tylko kilka razy. Jeśli chodzi o zwykłe, niedrogie True Wireless, ich żywotność jest, niestety, dość krótka. Z kolei słuchawki przewodowe są mniej lub bardziej odporne na zużycie, wszystko zależy od zużycia przetworników i odpowiednich warunków użytkowania. Oczywiście, tanie modele z kreatywnego chińskiego garażu i tak będą się ciągle psuć, ale poważne słuchawki Hi-End klasy premium mogą działać bez zarzutu przez dziesięć lat.

Dźwięk

Powiedzmy sobie szczerze - w tym kryterium bezprzewodowy jest wyraźnie gorszy. Po pierwsze, podłączenie słuchawek do źródła za pomocą kabla zapewnia bezstratną transmisję cyfrową, co oznacza, że będziesz mógł słuchać muzyki w najwyższym bitrate. Technologia Bluetooth nie jest tak zaawansowana i nie można tego osiągnąć za jej pomocą. Po drugie, ponieważ słuchawki bezprzewodowe wykorzystują własne układy scalone do przełożenia cyfr na analog, ich podzespoły elektroniczne dokonują pewnej obróbki dźwięku, którą audiofilski odtwarzacz Hi-Res wykonałby lepiej.

W wersjach przewodowych za dźwięk odpowiadają jedynie przetworniki, ich membrany i układy magnetyczne, komora akustyczna oraz zwrotnica. Twórcy używają złożonych technologii dla takich słuchawek, hybrydowych i hybrydowych obwodów sterowników, osiągając maksymalne rozszerzenie zakresu częstotliwości, niższe zniekształcenia i rezonans, szaloną szybkość i dokładność różnych sterowników. Wypuszczając modele bezprzewodowe, marki również starają się nadać im najwyższą jakość, najpiękniejszą i niepowtarzalną sygnaturę dźwiękową, stosując najlepsze kodeki Bluetooth, kombinacje wielu przetworników, elektronikę z najwyższej półki, ale różnica wciąż jest zauważalna. W związku z tym, jeśli chcesz naprawdę dorosłego audiofilskiego dźwięku, będziesz musiał znosić przewody.