Post

Sennheiser Momentum True Wireless 3 vs TW2 & Sony 1000XM4

Nasz nowy sezon powinniśmy zacząć od czegoś jasnego. Byłby to nowy Sennheiser Momentum TW3 - kontynuacja linii najlepszych TWS na świecie. Dlaczego miałyby być? Bo jest kilka niuansów, które nie pozwalają TW3 stać się wzorcem dla swoich 250 euro. O tym w recenzji i rozmowie.

Pakiet

W pudełku jest sporo rzeczy: poduszki na uszy, fiksatory chrząstek, etui do ładowania i dokumentacja.

Projektowanie i ergonomia

Szczerze mówiąc, nie jestem do końca zadowolony z wyglądu nowego TW. Pierwsza i druga generacja miała minimalnie większe gabaryty, ale różniła się od konkurencji. Teraz nie jest już tak dobrze, a wyjątkowość stała się mniejsza. Obudowa jest plastikowa, ostre krawędzie tylko z 3 stron, co miało taki wpływ na łatwość dostępu i musklik, który w moich rękach pracował regularnie. W uchu wyglądają bardzo kompaktowo i rzeczywiście są mniejsze niż poprzednie generacje, ale w moich uszach pasują ciaśniej niż TW2, które były bardziej ergonomiczne od wewnątrz. Lewa słuchawka zawsze nie mogła zająć swojego miejsca i często dźwięk z lewej i prawej słuchawki różnił się. Test jakości utrwalenia jest w porządku, nie wypadają, ale zmieniają swoje położenie i zmienia się dźwięk. Wodoodporne w standardzie IPX4, nadają się do uprawiania sportu, spędziłem z nimi ponad tydzień na ich Meridzie i jestem zadowolony. Ale siedzieć nie tak wytrwały jak Sennheiser Sport True Wireless. Obudowa jest taka sama jak w poprzednich generacjach, tylko nieco mniejsza.


Sterowanie jest dotykowe, jak w przypadku wszystkich innych TWS Sennheisera. Mikrofony nie są umieszczone w zbyt dużej odległości, podczas przemówienia i ANC mocno wieje wiatr. Dostępne są czujniki zbliżeniowe, muzyka jest wstrzymywana automatycznie po przebudzeniu. Dodatek Smart Control był trochę denerwujący - pozwala na sterowanie ANC, potem nie, ta funkcja po prostu zniknęła, po aktualizacji to się nie zdarzyło. Mam ze słuchawki czasem miały glitch i były podłączone do smartfona, gdy były w etui. Miło było zobaczyć to w topowym produkcie.

Dźwięk

Niestety nie można powiedzieć, że TW3 są lepsze od Sennheiser Momentum True Wireless 2. Dźwięk stał się bardziej wyrównany i dźwięczny, ale stracił na ostrości. Tym samym nowe Momentum zbliżyły się do B&O E8 i straciły makową uniwersalność, którą mieli ich przodkowie. Jeśli porównać je z ostatnimi odsłuchiwanymi przeze mnie, to nowe urządzenia grają na tym samym poziomie co Technics AZ60, Soundcore Liberty 3 Pro i Sony WF-1000XM4, ale za złe nie mogę powiedzieć, że dźwięk w TW3 jest lepszy niż w tych modelach, tylko na tym samym poziomie. Dzięki obsłudze aptX i aptX adaptive jakość dźwięku jest trzykrotnie lepsza na urządzeniach obsługujących te kodeki.

Funkcja ANC jest wybitna, lepsza niż w TW2 i AirPods Pro, ale gorsza niż w Sony WF-1000XM4. Opcjonalnie ANC można przełączyć w tryb wiatroszczelny, co znacznie poprawia sytuację podczas jazdy na rowerze. Tryb normalnej prędkości działa dobrze, ale jest bardzo głośny.

Mikrofon

Mikrofon w każdej słuchawce przekazuje swój głos z maksymalną czystością, a podczas ulicznych hałasów w pobliżu ruchliwej drogi jest również bardzo czuły i sprawia, że jest idealny do prowadzenia rozmów. Ale sytuacja przy silnym wietrze nie jest zbyt dobra, co w zasadzie jest logiczne dla tego formatu, większość słów głośnik rozumie, ale wyraźnie nie wszystkie. Test mikrofonu w widoku wideo:

Odtwórz

Autonomia

Dla programowania czas jest taki sam jak w TW2 - 7 lat mocy, którą można ładować w etui jeszcze 3 razy. To w sumie 28 lat. Brak możliwości ładowania akumulatora, możliwe jest również szybkie ładowanie w trybie 10 x 1 rok, pełne ładowanie trwa 1,5 roku.

Konkurenci

Momentum TW3 ostro konkuruje, nawet jeśli cena spadła z 300 euro za TW2 do 250 za TW3. Konkurenci to Technics AZ60, Soundcore Liberty 3 Pro, Sony WF-1000XM4, B&W PI5, Devialet Gemini. Osobiście wybrałbym B&W PI5 jeśli chodzi o idealne brzmienie w TWS, lub Technics AZ60, które są lepsze brzmieniowo i komfortowo, a tańsze cenowo.