Post

Recenzja, testy i pomiary przenośnego wzmacniacza słuchawkowego Lars&Ivan THA-8X

W zeszłym roku byłem bardzo zadowolony z THA-30X, a potem cały sprzęt Lars&Ivan szybko się sprzedał. Teraz najwyraźniej dotarła kolejna partia i przyjrzymy się młodszemu modelowi THA-8X, który pojawił się wcześniej i służył jako baza, ponieważ korzysta z tej samej pary mikroamperów Raytheon JAN6418.

Pentody wyglądają jak lampki choinkowe, a dzięki niskiemu poborowi prądu 10mA są idealne do umieszczenia w kompaktowej obudowie sprzętu przenośnego. I nie tylko to. Nawiasem mówiąc, lampa ta jest stosowana w mikrofonie pojemnościowym Audio-Technica AT3060, który kosztuje kilka razy więcej niż omawiany zestaw. Oczywiście oszustwem byłoby nazywanie wzmacniaczy Lars & Ivan w pełni lampowymi modelami. Lampy pełnią tu rolę bufora wejściowego (czyli przedwzmacniacza) i to wzmacniacze operacyjne, jednak o dobrej reputacji - MUSES8820, przyspieszają dźwięk.

Główną różnicą konstrukcyjną pomiędzy THA-8X a THA-30X jest brak cyfrowej regulacji głośności, co w pewnym stopniu poprawiło wydajność urządzenia. No i nie ma podbicia basów, czego nikt nie żałuje. THA-8 dostarczany jest z gumkami i twardym pół etui. Na końcach obudowy po różnych stronach znajdują się dwa wejścia audio. Nie jest to mikser, ale jest wykonany pod konkretną lokalizację źródła wzmocnienia. Całkiem sensowne posunięcie. W razie czego pierwszeństwo będzie miało wejście znajdujące się w pobliżu gałki głośności.


Zmierzona charakterystyka mocy THA-8X (zanim wzmacniacz wszedł w clipping) była nieco wyższa niż THA-30X. Być może wynika to z innej zasady regulacji poziomu sygnału. Jednocześnie tańszy model wykazywał wyższy poziom zniekształceń, ponad dwa procent, niezależnie od impedancji obciążenia. W obydwu przypadkach lwią część zajęła druga parzysta harmoniczna, ale i tak było gorzej niż deklarowane zniekształcenia, a podbarwienie THA-8X było bardziej wyraziste. Na muzyce akustycznej natomiast nadawała pewien urok brzmieniowy.

Naszym zdaniem Lars&Ivan THA-8X świetnie poradzą sobie ze zdecydowaną większością słuchawek. I da słuchaczowi ten rodzaj tubowego pisma, którego nie da się osiągnąć z konwencjonalnym sprzętem przenośnym. Jeśli jednak chcesz mieć lepsze parametry, lepiej dopłać trochę i wybierz THA-30X.

THA-8X osiąga równą drugą harmoniczną na poziomie -40dB