Post

Recenzja OPPO Enco Air - świetny dodatek do ekosystemu marki

Podążając za dużymi graczami na rynku, OPPO stara się wypełnić swój ekosystem nowymi gadżetami. Oprócz inteligentnych zegarków, firma aktywnie rozwija segment audio na rynku. W końcu mieliśmy okazję przetestować nowy produkt - słuchawki OPPO Enco Air.

Design, pierwsze wrażenia

Wita nas owalna obudowa z matową, półprzezroczystą osłoną. Uważam, że projekt jest interesujący, biorąc pod uwagę obfitość podobnych modeli, zawsze dobrze jest zobaczyć coś nowego na rynku. Dzięki chropowatej powierzchni i zaokrąglonemu kształtowi słuchawki doskonale leżą w dłoni, zapewniając przyjemne użytkowanie, bez ryzyka przypadkowego wypadnięcia. Słuchawki mają ciekawe dopasowanie, siedząc w połowie ucha. Nie powinno cię to zniechęcać, ponieważ waga słuchawek to tylko 3,75 g. Pasują dobrze, wygodnie mi było ze średnimi poduszkami nausznymi, nie czułem żadnego dyskomfortu podczas noszenia ich przez dłuższy czas. Urządzenie przeszło certyfikację wodoodporności IPX4, co pozwala na uprawianie w nich sportu. OPPO Enco Air stały się pierwszymi słuchawkami w swojej klasie, które pomyślnie przeszły kompleksowe testy niemieckiej firmy TÜV Rheinland. Dowodzi to, że "niezwykła wydajność bez opóźnień" to nie tylko slogan marketingowy, ale potwierdzony fakt.

Myślę, że to słuszne, że w recenzji słuchawek zwracasz uwagę na jakość mikrofonów. Jakże często zdarza się, że znajomy chwali się swoim nowym produktem, opowiadając o wszystkich jego zaletach, a po chwili dzwonicie do siebie i słyszycie go jak z piwnicy. Z Enco Air taki scenariusz raczej się nie powtórzy, ponieważ nasz nowy produkt jest wyposażony w intensywną technologię redukcji szumów AI, która wychwytuje hałas wokół ciebie i odcina go, pozostawiając rozmówcy czysty dźwięk bez zakłóceń. A wisienką na torcie jest obecność najnowszego układu Bluetooth 5.2, który minimalizuje opóźnienia w komunikacji, uwalniając te słuchawki do świata gier.

Słuchawki obsługują tryb natychmiastowej synchronizacji, w którym parowanie z urządzeniem nadawczym rozpoczyna się od otwarcia pokrywy.

Autonomia

W dzisiejszych czasach nie można nikogo zaskoczyć dostępnością szybkiego ładowania. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że w krytycznej sytuacji można ładować przez 10 minut i słuchać ulubionej muzyki przez kilka godzin, ale OPPO nieco przemyślało tę funkcję i teraz za 10 minut otrzymujemy do 8(!) godzin odtwarzania treści. Uważam to za duży przełom w tym modelu, czyniąc go najbardziej przenośnym gadżetem.

Dźwięk, komfort użytkowania

Urządzenie wyposażono w 12-milimetrowe przetworniki z kompozytu tytanowego, co świetnie wpłynęło na ich brzmienie. Zespół OPPO Blu-ray wykonał świetną robotę w naszym modelu, osiągając znaczną równowagę akustyczną. Rezultatem jest interesujące połączenie, które zadowoli większość słuchaczy. Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć, jest mocny, czysty bas. Nie jest przeciążony, nawet przy maksymalnej głośności zniekształcenia są prawie niezauważalne. Średnica jest zaskakująco gładka, wokale są doskonale odbierane bez dodatkowych ustawień EQ. Jedynym mankamentem jest brak głośności, ale to kwestia gustu i nie mogę oceniać brzmienia tego modelu po tej charakterystyce.

Oprócz niespodzianek sprzętowych chciałbym zwrócić uwagę na fitche programowe, które również są warte uwagi. Obecność Bluetooth 5.2, daje nam taką zaletę jak tryb gry, nawet w najbardziej intensywnym momencie rozgrywki, gdzie odtwarzana jest duża liczba dźwięków jednocześnie, nie zauważymy lagów i nieprzyjemnych zawieszeń.

Sterowanie na urządzeniu jest dotykowe, można je personalizować, co uważam za całkiem wygodne rozwiązanie. Często producenci pozostawiają tylko jeden "klucz główny", ograniczając mnie do dość ograniczonego scenariusza użytkowania.