Post

Przegląd kompaktowego przetwornika cyfrowo-analogowego iBasso DC02. Jakość Hi-Fi dla smartfonów

Oto nowy produkt, który już stał się hitem. Ten niewielki adapter waży zaledwie 8 g, zawiera kompletny układ AK4490, kosztuje około 50 USD i według użytkowników brzmi nie gorzej niż podstawowe odtwarzacze Hi-Fi. Ale tam - gracze, pojedyncze klocki, również dość drogie, a tutaj - mały lekki "ogonek" w przystępnej cenie. Chciałem się dowiedzieć, skąd ten cały szum. Zwłaszcza, że bardzo lubię firmę iBasso, przetestowałem prawie wszystkie ich podstawowe urządzenia. Dzisiejsza recenzja będzie tak szczegółowa, jak to tylko możliwe i postaram się ocenić moim rozpieszczonym audiofilskim spojrzeniem, jak dobrze brzmi DC02, czy jest użyteczny i czego można się spodziewać po jego zakupie.

Pakowanie i konstrukcja

Otwieramy małe pudełko i znajdujemy w nim sam przetwornik cyfrowo-analogowy wyposażony w standardowe wyjście słuchawkowe 3,5 oraz wejście USB Type-C, a także przejściówkę na pełnowymiarowe USB A. Od razu nasuwa się pierwszy wniosek, że urządzenie będzie pasować tylko wtedy, gdy Twój smartfon jest wyposażony w złącze Type-C. To ładne i nowoczesne rozwiązanie, złącze MicroUSB powinno już dawno odejść na emeryturę, ale ja i mój iPhone nie mamy tu nic do roboty. Chociaż obsługiwany jest system operacyjny IOS, wydaje się, że można go podłączyć za pomocą adaptera, a następnie słuchawek, jeśli jest taka potrzeba. Wybaczcie fatalne sformułowania, prawdopodobnie będzie to wyglądało tak samo. Jednak przetwornik cyfrowo-analogowy pasuje do każdego komputera bez żadnych problemów.
Przyjrzyjmy się najpierw "ogonowi". Jego konstrukcja jest prosta, ale montaż jest doskonały. Materiał to matowe aluminium. Gruby przewód w oplocie wygląda bardzo efektownie w audiofilskim stylu. Nie ma żadnych luzów, DC02 jest bardzo przyjemny w użyciu. I naprawdę jest lekki. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę zwykłe kanapki ze smartfonem i dużym wzmacniaczem przewijane za pomocą gumki. Jeśli jednak nie zapewnia on pożądanej jakości dźwięku, nie ma sensu go używać, więc przejdźmy do recenzji.

Cechy i funkcje:

  • -Zakres częstotliwości: od 20Hz do 40kHz;
  • -Moc: 0,9 V przy 32 omach;
  • -DAC: AK4490;
  • -Rozdzielczość: PCM 32 bity przy 384 kHz, DSD 256;
  • -Długość: 120 mm;
  • -Waga: 8 g.

Wykorzystano smartfon Samsung Galaxy S10 z systemem Android oraz laptop Dell Vostro 5581 z systemem Windows 10. Nie musiałem instalować żadnych dodatkowych sterowników na laptopie, działa on od razu po wyjęciu z pudełka, ale w przypadku innych wersji systemu Windows należy je pobrać ze strony internetowej iBasso. Dostępne są tam również aktualizacje oprogramowania sprzętowego. Można też zainstalować w smartfonie aplikację, która usprawnia ustawianie głośności.
Podczas pracy urządzenie DC02 wyraźnie się nagrzewa. Nie ma własnej baterii, aktywnie pochłania ładunek z telefonu, ale biorąc pod uwagę jego poważny sprzęt, można się tego spodziewać. Z subiektywnych wrażeń - "ogonek" jest naprawdę poręczny, chętnie nadal używałbym go z moim laptopem. Podczas intensywnej pracy nie wystąpiły żadne usterki.

O dźwięku

Główne testy przeprowadzono na słuchawkach Dunu DK-3001 Pro i Campfire Audio Solaris.
Ogólnie charakter brzmienia można określić jako delikatny i ciepły. Główny nacisk położony jest na rozwój basu, częstotliwości basowe są wspaniale wyeksponowane, jest ulga i mocne uderzenie. Również DC02 wyraźnie powiększa scenę, wyimaginowane instrumenty nabierają objętości i realistycznych rozmiarów oraz są precyzyjnie rozmieszczone w przestrzeni. Średnie częstotliwości są długie i wdzięcznie miękkie. Głównym zarzutem jest brak szczegółów. Jednak partycje i wokale są dobrze zdefiniowane, a dźwięk jest przyjemny we wszystkich gatunkach i można go słuchać non stop. Brud i plastikowy odcień znikają. Barwy są lekko wyciszone, ale nie są ostre. Górne częstotliwości są cofnięte, ale nie na tyle, by można było mówić o ciemności przekazu. Są uproszczone, ale zaskakująco piękne i autentyczne. Brakowało mi przejrzystości, ale jeśli porównać je nawet z odtwarzaczami z segmentu podstawowego, to tutaj bardziej mi się podobają.
Postaram się sformułować osobiste wrażenie o DC02. Gdy podłączyłem go po raz pierwszy, usłyszałem znajomy mi dźwięk. Tak właśnie grają urządzenia Hi-Fi. Masywny, ważki, poważny, rozbudowany. Oczywiście wszystkie są zupełnie inne, ale wiem, że są pewne rzeczy, które je łączą. A jeśli konwencjonalnie dzieli się wszystkie urządzenia odtwarzające dźwięk na przeciętne i high-endowe, malutki DC02 naprawdę pozwala przejść z tych pierwszych do drugich. Z czasem, jeśli się spodoba, można kupić lepsze słuchawki i oddzielny odtwarzacz, ale na początek jest to świetna opcja.
Porównałem go z przetwornikiem TempoTec Sonata HD oraz zbalansowanym iBasso DC01. Od razu je pokonał. W swoim segmencie jest zdecydowanym zwycięzcą. Odtwarzacze Shanling M0, FiiO M5 i FiiO M6 są również gorsze pod względem jakości dźwięku, a ich cena jest wyższa. Nie będę jednak, jak inni recenzenci, przekonywał, że lepiej kupić DC02. Wszystko zależy od scenariuszy użytkowania. Samodzielny odtwarzacz nie wyczerpie Twojego smartfona, może działać jako zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy i jest wyposażony w interfejs Bluetooth. Jeśli jakość dźwięku i niewielkie rozmiary są dla Ciebie priorytetem, wybór jest oczywisty. Jeśli któreś z powyższych jest ważniejsze, zastanów się nad tym.