Przegląd funkcji i pomiarów HiBy R3
W porównaniu do starszego modelu R6, który nawiązuje do formy smartfona, R3 przenosi nas do czasów świetności iPoda, kiedy handheld był przenośny. Format 8cm na 6cm ładnie układa się w dłoni, a 3,2'' pełnokolorowy ekran IPS dopełnia pozytywnego obrazu.
W przeciwieństwie do Androida, R3 korzysta z własnej powłoki Linuksa. Ogólnie rzecz biorąc, menu przypomina znany VLC Player. Głośność i przełączanie ścieżek są zdublowane przez klawisze na zaokrąglonych bokach obudowy.
Dobrze oceniany układ ES9028Q2M dla urządzeń mobilnych pracuje jako DAC ze zintegrowanym wzmacniaczem. Nie posiada pamięci wewnętrznej, ale poza tym jego funkcjonalność jest po prostu niesamowita - R3 ma wsparcie dla Tidala, Bluetooth aptX, wyjścia zbalansowane, może działać jako DAC USB, transport cyfrowy (przez przejściówkę z USB na coaxial), odbiornik dla AirPlay i DLNA. Z ostatnią opcją nie udało nam się zrozumieć do końca, bo nie ma instrukcji obsługi, ale to wszystko można naprawić, a firmware naprawia te lub inne błędy. Swoją drogą, nadal istnieją - czasem w Tidalu jakaś ścieżka czy plik DSD się nie uruchamia, a nawigacja w Tidalu też nie jest zbyt udana. W przeciwnym razie, ponownie, ilość możliwości i umiejętności R3 zasługuje na najwyższą pochwałę.
Sonicznie HiBy R3 pokazały przyzwoity poziom w swoim przedziale cenowym. To nie jest High-Endowy przenośniak, ale przynajmniej na tle R3 z wyjściem 1 V+ smartfony brzmią bardziej anemicznie. Kiedy HiBy R3 jest podłączony do głośników, odtwarzanie plików DSD może dać wrażenie stacjonarnego systemu wysokiej wierności. Różnicę między PCM a DSD na HiBy słychać zarówno na słuchawkach, jak i na głośnikach - to już dobry znak.
Poniżej pomiary wyjść HiBy R3 z komentarzem.
Mimo że w opisie wymienione są trzy filtry, w menu są tylko dwa Ostry i Powolny. Różnicę w AFC widać na wykresie. Slow wydawał się preferowany ze słuchu, a Sharp, jako bardziej liniowy, został użyty do wykonania reszty pomiarów. Na ostateczny wybór filtra ma również wpływ sygnatura dźwiękowa pozostałych komponentów (słuchawek, głośników itp.).
Pomiary zniekształceń wyjściowych przy braku obciążenia i emulacji słuchawek 300, 64, 32 i 16 omów pokazują normalny wzorzec - przy niskim obciążeniu rosną, ale pozostają na akceptowalnym poziomie.
Tabela podsumowująca pomiary HiBy R3 w trybie 24bit / 44kHz
HiBy R3 tabela podsumowująca moc kanału mierzoną w zależności od obciążenia
Impedancja wyjściowa wynosiła 1,7 oma, a maksymalny poziom napięcia bez obciążenia - 1,48 V. Oczywiście modele 300-omowe nie sprostają temu, ale poniżej 100 omów można z tym żyć. Powyżej 96% głośności wzmacniacz HiBy R3 przechodzi w tryb clippingu, dlatego lepiej nie przekraczać tej wartości przy podłączaniu R3 do aktywnych kolumn, a na 16-omowym obciążeniu słuchawek stosować pozycję nie wyższą niż 85% lub niskie wzmocnienie, co daje redukcję poziomu o 6dB.