Post

Poduszki nauszne słuchawek. Wpływ na dźwięk - mit czy prawda? Wybór poduszek usznych

Czas na szczerą dyskusję w temacie poduszek usznych do słuchawek wewnątrzkanałowych i pełnowymiarowych. Mimo, że producent początkowo obdarzył ten model hojnym pakietem, to właśnie tego typu akcesoria wymagają najczęściej wymiany. Poduszki gubią się, niszczą, rozrywają lub po prostu denerwują. Dlatego dla audiofila osobista kolekcja poduszek usznych jest tylko nabytym smakiem. Niestety, istnieje wiele błędnych przekonań na temat ich właściwości. Dziś opowiemy o nich krótko.

Jak wybrać dysze

Nie należy lekceważyć znaczenia dysz. W rzeczywistości są one tym, co zawsze znajduje się między słuchawką a uchem. W związku z tym, poduszki słuchowe mogą przenosić dźwięk w sposób czysty, lub mogą go absolutnie zepsuć.

Problem w tym, że nie ma czegoś takiego jak zła poduszka na ucho. Ich wybór ma wiele wspólnego z anatomią użytkownika, z konkretnym modelem słuchawek, z wielkością tuby akustycznej oraz z charakterem dźwięku. A jeśli jakaś para poduszek usznych nie pasuje do Ciebie, to jest bardzo duża szansa, że będzie idealnie pasować do kogoś innego. Albo sam docenisz je z czasem, ale na innych słuchawkach. Dlatego audiofile często gromadzą pokaźną kolekcję wszelkiego rodzaju słuchawek, za pomocą których słuchają swojego sprzętu.

Oczywiście nie mam na myśli poduszek do uszu no-name za trzy kopiejki, wykonanych z dziwnej gumy lub wątpliwej pianki i sprzedawanych garściami na wagę. Znajdziecie tam tylko prymitywne wykonanie, kiepskie efekty dźwiękowe i zerową trwałość.

Trochę więcej o szczegółach

Zacznijmy od słuchawek wewnątrzkanałowych. Przy wyborze ważny jest materiał, z którego wykonane są nauszniki, ich kształt, gęstość, grubość rdzenia i szerokość "spódnicy". Elementy douszne muszą ściśle przylegać do słuchawki, muszą być tej samej długości co słuchawka i nie mogą zachodzić na zwrotnicę. Oczywiście, nie można pozwolić, aby same się odczepiły. Ale co ważniejsze, muszą mieć odpowiedni rozmiar dla Ciebie. Zakładając słuchawki z odpowiednimi poduszkami na uszy, zyskujemy komfort i doskonałą izolację od hałasu. Ponadto, przy takim stanie rzeczy, będzie maksymalna odpowiedź basowa, całkowicie harmonijny obraz muzyczny. Charakterystycznym wskaźnikiem, że nauszniki nie są odpowiednio dopasowane jest sytuacja, gdy słuchawki podejrzanie cienko piszczą. Z drugiej strony, zbyt duże poduszki uszne mogą zagłuszyć nie tylko hałas zewnętrzny, ale także szczegóły dźwięku.

Znowu jednak wiele zależy od konstrukcji obudów słuchawek i długości tuby dźwiękowej. W niektórych przypadkach średnie słuchawki są za duże, w niektórych małe.

Przy okazji, znając wpływ wkładek na dźwięk, można na wiele sposobów dostroić wysokość dźwięku w słuchawkach, dostosowując go do swoich preferencji.

Teraz porozmawiajmy o modelach nad głową i pełnowymiarowych. Tutaj wygoda jest na pierwszym miejscu. Jakość materiału, kształt i wyściełanie powinny maksymalnie poprawiać ergonomię. Również tkanina, z której wykonane są nauszniki, nie zawsze jest akustycznie przejrzysta. Dlatego przy wyborze zamiennych poduszek usznych najlepiej nie skąpić.

Ponownie chciałbym wspomnieć o roli izolacji akustycznej. W przypadku, gdy używasz słuchawek w drodze lub w głośnym otoczeniu, poduszki nauszne powinny dobrze obejmować ucho. Da to pełną skalę sceny, prawidłowe ustawienie wyimaginowanych instrumentów i równowagę pomiędzy wszystkimi widmami częstotliwości. Nawet aktywne słuchawki z redukcją szumów zawiodą, jeśli będą źle zabezpieczone.

Kończąc ten rozdział dodam, że wszystkie załączniki nie trwają wiecznie i to jest w porządku. Jeśli jesteś początkujący w audiofilii, upewnij się, że stare i postrzępione poduszki na uszy można i należy wyrzucić. Obecnie jest ogromny wybór ciekawych opcji do kupienia, od budżetowych po bardzo premium, i jest to nie tyle zabawa, co konieczność. Po pierwsze, marki udoskonalają technologię słuchawek, zwiększając ich właściwości akustyczne i komfort użytkowania. Po drugie, regularna wymiana słuchawek jest dobra dla zdrowia.

Rodzaje poduszek usznych do słuchawek

Ponownie zacznijmy od poduszek nausznych słuchawek dousznych. Dzielą się one na trzy kategorie w zależności od rodzaju materiału:

1. Silikon .

Są to najczęściej spotykane poduszki do uszu. Nawet bardzo niedrogie modele mają zwykle w zestawie kilka par gumek. A słuchawkom z wyższej półki często towarzyszy obfitość silikonowych poduszek nausznych na każdy gust. Mogą się one różnić zarówno wielkością, jak i wyglądem. Tradycyjnie różnice w oddziaływaniu dźwięku wskazuje się kolorem, ale czasem pojawiają się etykiety, np. "dla wokalu", "dla basu" itd.

Istnieją standardowe poduszki douszne jednopłaszczyznowe, jak i dwupłaszczyznowe, a nawet trójpłaszczyznowe zwane jodełkami. Jeśli lubisz głębokie dopasowanie, zwróć uwagę na te.

W niektórych przypadkach markowe poduszki do uszu mogą być dość drogie, ponieważ są produkowane przy użyciu specjalnych technik i są najwyższej jakości. Takimi są nauszniki Final Audio, które mają wytrzymały wytłoczony rdzeń oraz słynny SpinFit, który dzięki przesuwanej głowicy może dopasować się do każdego kształtu kanału słuchowego. Mówiąc o tych ostatnich, osobiście używam ich prawie wyłącznie od kilku lat, ich koszt jest absolutnie uzasadniony.

2. Pianka

Drugi popularny typ rozpylaczy. Głównie są one cenione za swoją uniwersalność i wygodę. Są słuchawki, które siedzą tylko z piankowymi. Otrzymujesz również doskonałą izolację hałasu, a Twoje uszy nie będą się zbytnio nagrzewać. Minusy są krótkotrwałe, a do tego dochodzi specyficzny wpływ na dźwięk, który nie każdemu przypadnie do gustu. Wiele zależy od jakości pianki.

3. Hybryda

Najrzadziej spotykany rodzaj poduszki usznej, ale już dobrze sprawdzony. Jest to związek silikonu i pianki, rozwiązanie, które wydłuża żywotność nauszników, a jednocześnie pozostaje wygodne i uniwersalne. Sygnatura dźwiękowa jest tu również specyficzna, ale mogę ją nazwać całkiem przyjemną. Podsumowując, do głośnego miasta te poduszki na uszy są idealne.

Przechodząc do pełnego rozmiaru

Materiał, z którego wykonane są nauszniki do tych słuchawek występuje w szerokiej gamie. Należą do nich: skóra, specjalna oddychająca tkanina sportowa, welur, prawdziwa skóra i alcantara. Im lepsza jakość poduszek usznych, tym lepiej będziesz się czuł podczas korzystania z modelu nausznego. Rodzaj tkaniny, grubość i perforacja mogą mieć duży wpływ na brzmienie. Jeśli chodzi o moją osobistą rekomendację, wybrałbym welur, ponieważ ma dobre właściwości dotykowe i akustyczne, ale możesz mieć inne preferencje.

Jako wyściółkę stosuje się obecnie nie tylko piankę poliuretanową, ale także specjalną piankę z pamięcią. Jest to cholernie wygodne.

Należy zwrócić uwagę na to, czy poduszki nauszne są kompatybilne z konkretnym modelem słuchawek. Poduszki do uszu wewnątrzusznych są oczywiście łatwiejsze do znalezienia. Ale poduszki nauszne do słuchawek dousznych regularnie mają tendencję do banalizowania i są ogólnie mniej trwałe niż drogie, wysokiej jakości poduszki nauszne do pełnowymiarowych słuchawek.