Post

Nowe etui od FiiO - piękno i użyteczność

Dla mnie FiiO jest tym producentem, który produkuje urządzenia o różnym przeznaczeniu, starając się pokryć wszystkie segmenty przenośnego audio w jak największym stopniu. Oprócz odtwarzaczy, słuchawek, odbiorników bluetooth i innych podobnych urządzeń, FiiO stawia również na wygodę i przyjazność dla użytkownika. Firma posiada już szereg akcesoriów, od wymiennych wkładek dousznych po wymienne kable, a oferta ta stale się powiększa.

Niedawno zaprezentowano dwa nowe produkty - FiiO HB2 Case for In-Canal Headphones oraz FiiO HB4 Case for Universal Headphones - dla odtwarzaczy, słuchawek, innych urządzeń i akcesoriów. Oba produkty charakteryzują się oryginalnym wyglądem, a w przypadku FiiO HB4 także wieloma możliwościami zastosowania. Po szczegółowym zapoznaniu się z tymi nowymi produktami, podzielę się moją opinią na ich temat w tej recenzji.

Cechy:

FiiO HB2 - etui na słuchawki;

- Kształt: owalny;

- Wymiary (przybliżone): zewnętrzne (88x60x30 mm); wewnętrzne (75x45x26 mm)

- Waga: 31 g

FiiO HB4 to uniwersalne etui;

- Kształt: równoległoboczny;

- Wymiary (przybliżone): zewnętrzne (176x86x62 mm). Wewnętrzny górny (160x70x24 mm); Wewnętrzny dolny (160x80x24 mm).

- Waga: 278g

Opakowanie i wyposażenie

FiiO HB2. Etui na słuchawki jest dostarczane w małym beżowym pudełku. Na pudełku znajduje się rysunek samego etui, a także logo firmy i model etui. Z tyłu, oprócz kodu kreskowego produktu, znajduje się również kod QR. Nie jest jednak możliwe uzyskanie informacji o etui za pomocą kodu QR, ponieważ odsyła on do głównej strony oficjalnej witryny FiiO. Wewnątrz pudełka w przezroczystej plastikowej torbie znajduje się etui.

FiiO HB4. Etui FiiO HB4 zapakowane jest w pudełko, które kolorem i jakością przypomina karton z recyklingu. Opakowanie zewnętrzne jest szczelne. Z przodu znajdują się linie przedstawiające FiiO HB4. Etui zapakowane jest dodatkowo w miękki biały polietylen, stosowany m.in. w opakowaniach odtwarzaczy FiiO.

W obu opakowaniach zabrakło standardowych saszetek z żelem krzemionkowym pochłaniającym nadmiar wilgoci. Trudno jednak przypisać temu wadę. Opakowania obu obudów, choć monochromatyczne, wyglądają jednak normalnie i całkiem nieźle nadają się na prezent.

Design i ergonomia

FiiO HB2. Pod względem designu etui na słuchawki FiiO HB2 wydaje mi się ulepszoną wersją kompletnego miękkiego etui na słuchawki FiiO FH5 i wywołało skojarzenie ze słynnymi rock and rollowymi "Niebieskimi zamszowymi butami". FiiO HB2 to owalne, twarde etui z zamkiem błyskawicznym. Górna część obudowy jest obita szaro-niebieskim materiałem syntetycznym, który bardzo przypomina zamsz. Z pudełka wydobywa się delikatny chemiczny zapach. Na zewnętrznej stronie górnej pokrywy wytłoczone jest logo firmy i slogan: FiiO, born for music. Z boku znajduje się pierścień umożliwiający przypięcie etui np. do karabińczyka. Wewnątrz etui, na górnej pokrywie, znajduje się sitko na akcesoria. Etui jest dość kompaktowe i mieści się w kieszeni dżinsów. Ponieważ podszewka etui jest podobna do zamszu, istnieje możliwość jej przetarcia podczas użytkowania, ale nie jest to faktem.

FiiO HB4. Ten futerał ma równoległoboczny kształt z zaokrąglonymi krawędziami. Etui jest w całości koloru czarnego. Według FiiO, HB4 jest wykonany z gładkiej, wysokiej jakości poliuretanowej skóry syntetycznej. Pokrywa etui posiada magnes, a logo FiiO jest wytłoczone na górze. Etui jest bardzo duże i ciężkie. Moja opinia jest następująca. Ten futerał jest bardziej odpowiedni do użytku stacjonarnego lub do rzadkich transportów - na przykład do pakowania przenośnego sprzętu audio na wakacje. Objętość i waga etui nie są odpowiednie do codziennego użytku mobilnego. Wewnątrz obudowy znajdują się dwie komory: pierwsza (dolna) jest solidna, a druga (górna) zamykana jest pokrywą, pod którą znajdują się przegródki o regulowanej wielkości. Wewnątrz pokrowiec tapicerowany jest syntetycznym, miękkim, czarnym materiałem przypominającym welur. Pokrowiec jest bardzo estetyczny i przyjemny w dotyku dzięki starannie wykonanym szwom.

Funkcjonalność

FiiO HB2. Funkcjonalność tego futerału nie ma wiele do powiedzenia. Jest to standardowe twarde etui do przechowywania słuchawek dousznych. Jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że HB2 jest mały, więc nie będzie pasował do wszystkich modeli słuchawek. Normalnej wielkości i kształtu słuchawki douszne, takie jak Sennheiser IE 4, zmieszczą się w HB2 bez problemu. Ponadto, siatkowa komora może pomieścić zapasowe wkładki douszne, kartę pamięci lub coś innego o bardzo małej objętości. Natomiast słuchawki z dużymi obudowami, jak Fiio FA1 czy FiiO FH5 będą bardzo trudne do spakowania. Mam FH5 z kablem, który jest do nich dołączony i mam trudności ze zmieszczeniem się do etui HB2. W każdym razie do słuchawek z dużymi obudowami lepiej wybrać inne etui.

FiiO HB4. Nie tylko "funkcjonalność", ale także "wielofunkcyjność" można z powodzeniem zastosować do tego etui. Wewnętrznie etui FiiO HB4 podzielone jest na dwie części. Dolna część to solidna komora z wszytą od spodu gumką do dodatkowego mocowania urządzenia. Pomysł jest dobry i logiczny, ale tego samego FiiO M11Pro nie da się tak łatwo docisnąć tą właśnie gumką. Z mniejszymi urządzeniami nie było problemów.

Górna część obudowy zamykana jest na magnetyczną klapkę z wszytym "języczkiem" ułatwiającym otwieranie. Pod pokrywą znajduje się ogólna komora, domyślnie podzielona na trzy części. Podział ten realizowany jest za pomocą dwóch wyjmowanych przegródek mocowanych do pokrywy za pomocą rzepów. Ponieważ przegródki są wyjmowane, użytkownik może nie tylko zmienić rozmiar przedziałów, ale także ich liczbę i położenie (poziome, pionowe). Rezultatem jest koncepcja projektowa. W górnej komorze etui można umieścić kilka par słuchawek dokanałowych, nawet z dużymi obudowami, kablami, przejściówkami, wymiennymi wkładkami dousznymi itp. Z niewielkim odtwarzaczem Shanling M2S i słuchawkami nie miałem żadnego problemu. W innym wariancie umieszczono FiiO Q3 DAC i odbiornik bluetooth FiiO BTR1K. Jak widać, możliwych kombinacji jest całkiem sporo, zależą one od dostępności urządzeń i wyobraźni użytkownika.

Jak wskazałem powyżej, pokrywa FiiO HB4 znajduje się na magnesie. Siła przyciągania jest wystarczająca, ale lepiej jest trzymać załadowaną pokrywę od spodu, aby nie otworzyła się podczas przenoszenia.