Post

Jak wybrać słuchawki?

Chcielibyśmy przedstawić Państwu nowy rodzaj artykułów - pouczające. Jest taki dział na stronie internetowej, więc zaczynamy go zapełniać. W tych . udzielimy przydatnych i potrzebnych informacji. Na przykład jak wybrać to czy tamto urządzenie, co jest lepsze, jak o nie dbać itp..itp..п. Dziś zaczniemy od najbardziej popularnego tematu: jak wybrać słuchawki.

Na początku porozmawiamy o tym, jakie są rodzaje słuchawek i omówimy kilka podstawowych parametrów.

Czynnik formujący

Największą różnicą między słuchawkami a dousznymi jest ich forma - konstrukcja. Które z nich są dostępne? Nauszne, pełnowymiarowe, douszne i na przewodnictwo kostne. Więc, weźmy to po kolei.

Earbuds - słuchawki, które pasują do ucha swoimi poduszkami, ale nie obejmują go. Dość powszechna forma ze względu na optymalne wyważenie dźwięku i komfortu.

Pełnowymiarowe - Podobny współczynnik kształtu do modeli nausznych, ale różnica polega na tym, że poduszki słuchowe całkowicie otaczają ucho, zapewniając lepszą izolację akustyczną i reprodukcję dźwięku. Są to modele używane przez profesjonalnych inżynierów nagrań i muzyków studyjnych.

In-Canal to jedna z najpopularniejszych form dousznych, kompaktowe słuchawki z poduszkami nausznymi osadzonymi w kanale słuchowym. Pozwala to na dobrą izolację dźwięku, co z kolei wpływa na jego jakość. I tak, to jest ten czynnik formalny, w którym dostajemy dobry dźwięk za niewielkie pieniądze.

Słuchawkidouszne są podobne do słuchawek wewnątrzkanałowych, ale nie są wkładane bezpośrednio do kanału słuchowego, lecz raczej do muszli ucha. Jeden z gorszych przedstawicieli ze względu na niemożność wydobycia wysokiej jakości dźwięku i pewne problemy z utrzymaniem w uchu. Tak naprawdę wśród wygodnych rozwiązań jest tylko kilka modeli, w tym Apple AirPods.

Wkładki douszne i słuchawki mogą mieć różne sposoby dopasowania - zauszne, standardowe, warianty z łukiem (trudno już dostępne) lub opaską.

Słuchawki na przewodnictwo kostne to eksperymentalna forma, która wciąż znajduje swoich fanów. Idea polega na tym, że przetworniki opierają się o kości za uchem i przekazują dźwięk poprzez wibracje przez kości. W ten sposób słyszysz wszystko, co dzieje się wokół Ciebie, ponieważ Twoje uszy są wolne, ale możesz również usłyszeć muzykę. W tym przypadku jednak nie należy spodziewać się nawet przeciętnego brzmienia.

Konstrukcja nadajnika


Najpopularniejszymi przetwornikami we współczesnym świecie są przetworniki dynamiczne, czyli małe, zwijane magnetycznie głośniki.

Są też przetworniki typu armaturowego stosowane w profesjonalnych monitorach wewnątrzkanałowych - ich zaletą jest to, że minimalne rozmiary przetworników pozwalają na wrzucenie do słuchawki kilku takich przetworników. Każdy przetwornik pracuje więc w swoim własnym spektrum częstotliwości, czego zaletą jest zapewnienie doskonałej szczegółowości.

Istnieją również przetworniki hybrydowe, gdzie występuje przetwornik i przetwornik armaturowy. Prowadzi to do uzyskania szczegółowego, wysokiej jakości dźwięku. Słuchawki hybrydowe i armaturowe są droższe od swoich dynamicznych odpowiedników.

Przetworniki izodynamiczne, elektrostatyczne i ortodynamiczne to goście z przeszłości, montowani najczęściej w słuchawkach klasy premium. Modele te brzmią bardzo wysokiej jakości, ale z priorytetem dla średnich i wysokich częstotliwości. Wydajność basu jest często słaba.

Rodzaj konstrukcji akustycznej

Słuchawki otwarte to takie, które mają otwory w nauszniku, dzięki czemu dźwięk może wydobywać się nie tylko do Ciebie, ale i na zewnątrz.

A zamknięte są odwrotnością - nauszniki nie mają otworów i dźwięk wydobywa się tylko do Ciebie. Modele otwarte mają bardziej naturalne brzmienie niż zamknięte, ale takie urządzenia nie zawsze się nadają ze względu na brak izolacji akustycznej zarówno słuchacza, jak i osób w jego otoczeniu - wszyscy będą słyszeć to, czego słuchasz.

Sposób połączenia

Istnieją słuchawki przewodowe, które łączą się z odtwarzaczem lub smartfonem za pomocą kabla. Ten ostatni może być kablem typu mini-jack 3,5 mm lub dowolnym innym: Jack 6,3 mm, Lightning, USB itp. Ale, co zrozumiałe, najpopularniejszy jest mini-jack.

Słuchawki bezprzewodowe w większości przypadków działają przez Bluetooth, a w mniejszych przez radio. Nie ulega wątpliwości, że słuchawki Bluetooth są znacznie wygodniejsze, a nowoczesne modele są również porównywalne brzmieniowo z przewodowymi. Ale takie słuchawki wymagają ładowania, czego nie ma w modelach przewodowych (z rzadkimi wyjątkami) - ale jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że zawsze musimy ładować smartfon, laptop, samochód, głośnik, IQOS. Teraz dodaj do tego słuchawki. Modele wykorzystujące kanał radiowy są przeznaczone głównie do użytku domowego: jednostka bazowa wzmacniacza jest podłączona do źródła (komputer, telewizor ...), dźwięk jest emitowany w promieniu 30-50 m. Zaletą tego typu słuchawek jest uniwersalność (źródło dźwięku może nie posiadać bluetooth, a jedynie wyjście słuchawkowe), możliwość podłączenia wielu par słuchawek do jednego nadajnika.

Tak więc, skończyliśmy z podstawową specyfikacją. A teraz przejdźmy do rzeczy.

Jak wybrać dla siebie?

Tutaj sam zdecydowałeś, że potrzebujesz słuchawek. Zdecydowałeś, że potrzebujesz słuchawek, poszedłeś do sklepu, a tam ich milion - od 5 funtów do nieskończoności. Co robić? Jak wybrać? Które z nich wybrać?

Spokojna głowa. Właściwie jest to bardzo proste (nie, nie jest). Wpierwszej kolejności musimy zdecydować do jakiego urządzenia kupujemy słuchawki, czy jest to smartfon, laptop, konsola do gier, przenośny odtwarzacz hi-fi. Zapytacie - a co to za różnica? Jest różnica! Każde urządzenie ma jakiś potencjał audio, a gdy ktoś kupuje profesjonalne słuchawki, by słuchać na swoich iPhone'ach przez przejściówkę, to po prostu łzy w oczach. Bardzo niewiele smartfonów potrafi uwolnić potencjał fajnych słuchawek, chyba że mówimy o nielicznych modelach, które mają wbudowane konwertery cyfrowo-analogowe (choć i te nie są panaceum).

Jasne, w przypadku smartfona czy odtwarzacza założenie powinno być takie, że chcemy słuchawek kompaktowych, z wygodnym dopasowaniem i w taki sposób, by nie powodowały dyskomfortu. Mogą to być słuchawki douszne, nauszne lub wkładki douszne. W rzadkich przypadkach dobrym pomysłem są pełnowymiarowe słuchawki, ale zaufaj własnemu doświadczeniu - latem często jest im gorąco, nie ma gdzie ich położyć i zawsze są niewygodne.

Weź też pod uwagę, że słuchawki o impedancji powyżej 16 omów mogą być całkiem ciche na smartfonach i prostych odtwarzaczach, ale są oczywiście wyjątki od reguły.

Do przenośnego słuchania rozejrzyj się najpierw za modelami bezprzewodowymi, ale znając następujący dogmat - za te same pieniądze słuchawki przewodowe zagrają lepiej. Tu trzeba samemu wybrać - lepszy komfort czy lepszy dźwięk za te same pieniądze. Jeśli mówimy o segmencie 200 funtów i wyżej, to ta linia stopniowo zanika, a modele bezprzewodowe grają świetnie.

Jeśli wybierzemy słuchawki Bluetooth, warto rozważyć obsługę aptX i LDAC, czyli kodeków, które rzekomo dostarczają Hi-Res drogą powietrzną. To jednak miecz obosieczny - czasem słuchawki bez tych wszystkich apteksów grają lepiej niż nowomodne uszy ze wsparciem dla tych ostatnich. Więc po prostu posłuchaj, zanim kupisz.

Na ulicę idealnym rozwiązaniem byłyby słuchawki z aktywnym systemem redukcji hałasu - ale to prerogatywa droższych modeli. Takie coś w momencie wydania filmu działało najlepiej w słuchawkach napowietrznych i pełnowymiarowych. Niewiele jest słuchawek dousznych ze świetną redukcją hałasu.

Czy potrzebujesz słuchawek do domu/studia/biura? Moja rada byłaby taka, żeby najpierw przyjrzeć się dużym modelom pełnowymiarowym. Jeśli nikogo nie ma w pobliżu, przyjrzyj się najpierw modelom otwartym; jeśli nie chcesz, aby osoby z Twojego otoczenia słyszały, czego słuchasz, to typ zamknięty. Można też przyjrzeć się rozwiązaniom over-the-ear, ale w tych często uszy męczą się szybciej ze względu na nacisk poduszek usznych.

Dla studiów istnieją specjalne, profesjonalne rozwiązania o możliwie najbardziej płaskim brzmieniu. Dla graczy mają swoje modele, z mikrofonem i wymyślnym designem. Ale uwaga - słuchawki dla graczy - dziki marketing. To pochodzi od człowieka, który w swoim czasie przetestował ich ogromną ilość. Jest kilka modeli, które warto sprawdzić, jak Kingston HyperX, w przeciwnym razie lepiej zaopatrzyć się w zwykłe słuchawki z mikrofonem i w nich streamować i grać. Dokładnie to samo powiem o słuchawkach z wirtualnym wielokanałowym systemem dźwiękowym - po prostu je omijaj, serio.

Jeśli chcesz komunikować się bezpośrednio przez słuchawki, to zwróć uwagę na modele z wbudowanym mikrofonem. Wiem z doświadczenia - niewiele słuchawek daje dobrą transmisję przez wbudowany mikrofon - w ciągu 5 lat testowania urządzeń audio potrafię wskazać tylko kilka modeli, które szykownie przekazują dźwięk, a rozmówca nigdy się nie skarżył. Na przykład Papuga Zik.

Przyda się pilot lub dedykowane przyciski na kubku - przełączanie ścieżek, odbieranie połączeń itp. Słuchawki bezprzewodowe absolutnie wszystkie mają sterowanie.

Cena

Prawdopodobnie należało zacząć od tego parametru, prawda?

I tu jestem takim audiofilem, że muszę powiedzieć - normalne słuchawki zaczynają się od 5$. Ale, przepraszam, nie. W absolutnie wszystkich segmentach cenowych są dobre słuchawki. Owszem, sprawdza się podstawowa zasada - im droższe tym lepsze, ale uwierz mi, że za 20 funtów też są dobre słuchawki. To co bym polecał to przy wyborze w segmencie budżetowym poniżej 100$ patrzeć najlepiej na słuchawki wewnątrzkanałowe. Będzie lepszy stosunek dźwięku do ceny niż w przypadku nadstawek i pełnowymiarowych. Oczywiście wszystkie modele bezprzewodowe będą grały gorzej niż ich przewodowe odpowiedniki w tej samej cenie.

Dla siebie znalazłem przedział cenowy od 100 do 200, gdzie można dostać naprawdę dobre słuchawki bezprzewodowe na ulicę i dobrą wersję domową za te same pieniądze.