Post

Jak wybrać słuchawki do podróży? 10 najważniejszych podstawowych zasad

Dlatego dziś porozmawiamy o tym, jak wybrać najlepsze słuchawki do podróży i do miasta. Jeśli tak jak ja, podczas podróży wolisz słuchać swojej ulubionej muzyki niż hałasu tłumu, ten temat jest dla Ciebie bardzo ważny. Dobrze dobrane słuchawki nie tylko zapewnią rozrywkę i rozjaśnią długie godziny podróży z punktu A do punktu B, ale także podniosą na duchu i pomogą zebrać myśli. Porozmawiajmy o tym, jak dokonać zakupu, aby nie popełnić błędu. Zebrałem 10 naprawdę przydatnych i sprawdzonych porad dotyczących podróżowania.

Wybór słuchawek do podróży

Wskazówka nr 1:

Zacznijmy od dźwięku. Warto wiedzieć, że szum tła w metrze/pociągu/samolocie/autobusie ma zauważalny wpływ na to, co słyszysz w słuchawkach. Po pierwsze, hałas ten pochłania basy. Stąd wniosek, że do podróży potrzebne są modele, w których odtwarzanie muzyki uwydatnia basy, mniej lub bardziej odpowiadające gustom użytkownika. Nawet jeśli nie jest się fanem tego zakresu, jest to właściwe, ponieważ w rezultacie otrzymujemy po prostu dobrze wyważony pejzaż dźwiękowy.

Wskazówka nr 2:

Kontynuując ten temat, chciałbym zauważyć, że ważne jest, aby przy wyborze słuchawek kierować się dźwiękiem. Popularne przekonanie, że na drodze i tak niewiele słychać ze względu na hałas w tle, jest raczej mitem. Tak się składa, że w rzeczywistości w czasie podróży zwiększamy głośność bardziej niż w domu w ciszy, a wszystkie niedociągnięcia muzycznej wysokości słuchawek stają się bardziej słyszalne. Nie należy zakładać, że będą one niezauważalne. Jeśli więc na przykład lubisz szczegóły, nie wahaj się kupić szczegółowego modelu. W takim przypadku istnieje większa szansa, że muzyka będzie się podobać i nie będzie się chciało pilnie szukać czegoś innego.

Wskazówka nr 3:

Wybierz współczynnik kształtu. Pełnowymiarowe, nauszne, douszne i douszne wkładki douszne są równie odpowiednie na drogę. Można je wybrać zgodnie z własnymi preferencjami. Z tym, że pełnowymiarowe słuchawki są mniej wygodne podczas krótkich podróży niż podczas długich, ale to nie ma znaczenia. Ważna jest konstrukcja zamknięta. Otwarte i półotwarte modele słuchawek źle brzmią w głośnym otoczeniu, a osoby z otoczenia, z którymi nieświadomie dzielisz się swoimi preferencjami muzycznymi, mogą się zbuntować lub wykorzystać te informacje przeciwko Tobie. Należy więc zachować ostrożność przy zakupie.

Wskazówka nr 4:

Przewodowe czy bezprzewodowe? Odpowiedź jest jedna - łączność bezprzewodowa jest wygodniejsza. Na drodze jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Niestety, jakość dźwięku jest gorsza w przypadku słuchawek bezprzewodowych niż przewodowych, ale w tej sytuacji rozsądnie jest wybrać słuchawki Bluetooth. Jeśli Twój smartfon lub odtwarzacz, z którego słuchasz muzyki, obsługuje kodeki aptX, aptX HD, AAC lub LDAC, wybierz uszy, które również obsługują te kodeki - w takim przypadku jakość będzie nieco lepsza, ponieważ przepływ danych muzycznych zostanie zwiększony. Jeśli jednak jesteś audiofilem i masz ulubioną wiązkę przewodową, najlepiej podróżuj z nią, to zaoszczędzi ci nerwów. Dobrze jest, gdy kabel jest mocny i niezawodny. Podczas podróży bardzo lubi się czegoś trzymać, szarpać, plątać i skręcać na wszelkie sposoby, a te niebezpieczne rozrywki znacznie skracają jego życie. Słuchawki z obsługą AptX w katalogu.

Wskazówka nr 5:

A dla tych, którzy zdecydują się na słuchawki Bluetooth, czynnikiem decydującym będzie czas pracy akumulatora. Należy szukać opcji zapewniających jak najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora, ponieważ niektóre modele po rozładowaniu nie chcą grać nawet przy użyciu kabla. Jeśli mówimy o TWS, zwróć uwagę na to, ile razy możesz w pełni naładować słuchawki w etui, jak długo trwa ładowanie samego etui, a także na jego rozmiar i wagę. Nie każdy chce nosić przy sobie ciężką cegłę.

Wskazówka #6:

Wracając do kwestii hałasu z miasta i ruchu ulicznego, zalecam wybór słuchawek z maksymalną izolacją akustyczną na czas podróży. W modelach pełnowymiarowych i górnych pożądane są duże, gęste poduszki uszne wykonane z dobrej tkaniny, najlepiej z pianką z pamięcią jako wypełnieniem. Poduszki douszne powinny zapewniać głębsze uszczelnienie, ważny jest również ich dobór - w mieście najskuteczniejsza jest najlepsza pianka redukująca hałas. Największą zaletą aparatu jest jednak funkcja aktywnej redukcji szumów. Obecnie można je znaleźć zarówno w słuchawkach nausznych, jak i dousznych. Możliwość przebywania w ciszy, przebywania wśród tłumu ludzi - to po prostu błogość. Gwoli sprawiedliwości zauważę, że aktywna modulacja hałasu nie zawsze ma pozytywny wpływ na dźwięk, a u niektórych osób powoduje bóle głowy, ale każda technologia, która naprawdę działa, ma swoje wady. Przed zakupem można po prostu przetestować słuchawki z funkcją ANC - zwykle wystarczy kilka minut, aby przekonać się, czy słuchawki przypadną nam do gustu.

Wskazówka nr 7:

Kolejnym ważnym kryterium jest wygodne dopasowanie. Jeśli podczas słuchania muzyki w domu na krześle można częściowo zrezygnować z tego elementu na rzecz jakości dźwięku, jeśli wybrany model nagle nie będzie w pełni odpowiadał użytkownikowi, podczas podróży rozmowa będzie krótka. Słuchawki powinny być idealnie dopasowane, nie przeszkadzać, nie wysuwać się, nie uciskać, nie ściskać głowy, nie nagrzewać zbytnio uszu, nie wypadać, jeśli są wewnątrzkanałowe, nie męczyć, jeśli są pełnowymiarowe. Dla każdego wybór jest inny, jedna osoba będzie w pełni zadowolona z danego modelu, inna nie. To normalne, wystarczy zwrócić na to uwagę przy zakupie. Z mojego doświadczenia wynika, że około 70% przyjemności z jazdy z muzyką zależy od komfortu. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, nie wszyscy są tak wrażliwi. Jednak spadające słuchawki raczej nie sprawią, że będziesz zadowolony, dlatego kupując w sklepie, nie wahaj się potrząsnąć głową i sprawdzić, czy słuchawki są dobrze dopasowane.

Wskazówka nr 8:

Oczywiście, jest to kompaktowość. W przypadku wkładek dousznych i dousznych wszystko jest jasne - są miniaturowe i nie zajmują miejsca, ale modele pełnowymiarowe i napowietrzne najlepiej brać ze składaną konstrukcją, a przynajmniej nie najbardziej masywne. Znaczenie ma również waga. Nie jest to oczywiście żaden ciężar, ale z czasem może się okazać, że podejrzanie często zostawiasz swoje ulubione słuchawki w domu, ponieważ Twoja torba jest już tak ciężka. Na szczęście producenci również znają ten schemat i robią wszystko, co w ich mocy, aby konstrukcja słuchawek była jak najlżejsza.

Wskazówka nr 9:

Powiem rzecz oczywistą - słuchawki podróżne powinny być trwałe i nie powinny się plamić. Z pewnością będą mieli różne przygody podczas swojej - i Twojej - podróży, dlatego warto, aby znosili je z godnością. Na początku może uda Ci się je usunąć z drogi, ale nadejdą chwile, kiedy będziesz musiał nimi rzucać, kopać je lub pocierać w inny ciekawy sposób. Z pewnością miło jest pochwalić się przed innymi swoimi słuchawkami o wysokiej jakości, ale jeśli jesteś osobą aktywną, warto postawić na praktyczność i trwałość.

Wskazówka nr 10:

Wymienię ostatni ważny element - walizkę w pakiecie. Jeśli używasz słuchawek dousznych, uchroni to wkładki douszne przed porysowaniem, a Twój układ nerwowy przed codzienną harówką związaną z rozplątywaniem przewodów w przypadku modeli przewodowych. Jeśli wybierasz słuchawki nauszne lub pełnowymiarowe, etui znacznie wydłuży ich żywotność, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że po prostu rozpadną się w torbie. Zaleca się stosowanie futerału z twardą skorupą, ponieważ lżejsze, bardziej kompaktowe futerały z materiału nie zapewniają wystarczającej ochrony słuchawek. Ale lepszy taki worek niż nic. Obecność woreczka jest zwykle wymieniona wśród specyfikacji, gorąco polecam kierowanie się nią. Jeśli Twoje idealne słuchawki nie mają w zestawie etui, warto rozważyć zakup takiego akcesorium.