Post

Gdzie prawidłowo ustawić głośniki w kinie domowym

Włożyłeś dużo wysiłku i czasu w instalację tego nowego systemu kina domowego? Cóż, jest jeszcze wiele do zrobienia, aby uzyskać z tego jak najwięcej. Uzyskanie wysokiej jakości sprzętu i najlepszych wysokiej klasy głośników kina domowego dla Twojego domu, a następnie nie umieszczając ich we właściwy sposób może okazać się dużym minusem, nie dając Ci pożądanej mocy. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad właściwym umieszczeniem i ustawieniem głośników wysokiej jakości. Niezależnie od liczby głośników, które są dołączone do systemu kina domowego, ostatecznym celem jest precyzyjne rozmieszczenie głośników, aby uzyskać doskonałe efekty specjalne i jakość dźwięku.

Faktem jest,

Projektanci głośników i eksperci w dziedzinie dźwięku włożyli wiele energii i pomysłów, aby zaoferować Ci idealnie realistyczny i przyjemny system nagłośnienia do Twojego domu. Jednak, aby w pełni wykorzystać całą tę energię zainwestowaną w produkcję wspaniałych ścieżek dźwiękowych i muzyki filmowej, Ty również musisz zainwestować trochę własnej energii. Każdy pokój, każdy zakątek Twojego domu jest inny. Zawsze pamiętaj, że nie wszystkie twoje pokoje będą w idealnym rozmiarze i kształcie dla twojego systemu dźwiękowego. Niektórzy mogą woleć umieścić to samo w salonie, a niektórzy mogą pokochać to w sypialni. Zastanawiasz się jak i od czego zacząć?

Nie musisz się o to martwić, ponieważ zebraliśmy już kilka wskazówek, jak prawidłowo ustawić głośniki premium w kinie domowym. Proszę bardzo:

Kiedy na rynku pojawiło się kino domowe, dostępny był system 5.1. Teraz nawet 7.1 jest standardem, a 9-kanałowe i 11-kanałowe procesory dźwięku przestrzennego są coraz częściej wprowadzane na rynek z innymi głośnikami Premium w Indiach.

Unikaj umieszczania ich w narożnikach, ponieważ to właśnie tam spotykają się ściany, sufit i podłoga. Narożnik pomieszczenia może sprawić, że fale dźwiękowe będą odbijać się w Twoim pokoju, szczególnie na końcu basu. Jeśli głośniki znajdują się zbyt blisko narożnika, basy często będą się "buczały". Możesz jednak spróbować umieścić subwoofer blisko narożnika innego pomieszczenia, aby podbić bas w pomieszczeniu, ponieważ każde pomieszczenie jest inne i coś, co działa dobrze w jednym pomieszczeniu może nie działać w innym. Tak więc, idźcie dalej i eksperymentujcie.
Obrazek 2 - Blog 1 - Październik 2017 - Gdzie prawidłowo umieścić głośniki w Twoim kinie domowym przez Sound Of Music

Nie należy ich umieszczać w pobliżu ścian, sufitów i podłóg. Jak wspomniano w powyższym punkcie, należy tego unikać. Jeśli bowiem ustawisz je w ten sposób, bas zostanie zwiększony i sztucznie zmieni brzmienie głośników. Co więcej, fale dźwiękowe mogą odbijać się od tych twardych powierzchni i opóźniać docieranie fal dźwiękowych do miejsca odsłuchu. To z kolei spowoduje, że dźwięk będzie słabo wyraźny i stereo. Z drugiej strony, niektóre mniejsze głośniki mogą odnieść korzyści z zamontowania ich na ścianach bocznych. Należy więc pamiętać, że im większy głośnik, tym ważniejsze jest, aby trzymać go z dala od ścian.

Wyeliminuj wszelkie przeszkody, które przeszkadzają w dotarciu dźwięku do Twoich uszu. Nie uzyskasz idealnego dźwięku z głośników, jeśli zasłony, telewizor, meble lub jakikolwiek inny przedmiot będą przeszkadzać w dotarciu do nich. Wynika to z faktu, że przeszkody sprawiają, że fale dźwiękowe zamiast docierać do Ciebie, będą odbijać się od pokoju.

Techniczne rozmieszczenie głośników: Głośnik kanału centralnego powinien być wyśrodkowany pod lub nad kinem domowym lub monitorem przed miejscem, w którym będziesz siedział. Głośniki wysokotonowe należy umieścić w głośnikach przednich na poziomie ucha, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku. Należy porównać ich wysokość z wysokością głośnika centralnego. Dlatego jeśli głośnik centralny jest wyższy lub niższy od głośników wysokotonowych głośnika przedniego, należy go lekko przechylić, tak aby był skierowany bezpośrednio na obszar odsłuchu. Subwoofer można umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, zwykle z przodu, aby ułatwić prowadzenie kabli głośnikowych.

Wreszcie, głośniki surround muszą być umieszczone w 90-stopniowych miejscach na wyimaginowanym okręgu i 12-18 cali powyżej poziomu ucha, a nie bezpośrednio za miejscem odsłuchu. Można je również zamontować na ścianach, aby uzyskać lepszy dźwięk.

Kilka wskazówek, które możesz rozważyć:

  • Nie bójcie się eksperymentować. Każde pomieszczenie jest inne, a przedstawione powyżej metody są ogólnymi wytycznymi.
  • Możesz użyć taśmy maskującej na podłodze, aby zaznaczyć pozycje głośników podczas eksperymentowania z różnymi opcjami rozmieszczenia.