Post

FiiO UTWS1 - prawdziwie bezprzewodowy odbiornik Bluetooth

FiiO ma w swojej ofercie wiele różnych urządzeń bezprzewodowych, takich jak znane już µBTR, BTR1, BTR3, a lista tych urządzeń stale się powiększa. Nowy FiiO UTWS1 należy do grupy odbiorników bluetooth True Wireless i umożliwia podłączenie różnych słuchawek ze złączem MMCX. Umożliwia to, po pierwsze, rezygnację z przewodowego połączenia ze źródłem dźwięku (zwłaszcza jeśli jest to smartfon, który nie jest wyposażony w gniazdo 3,5 mm), a po drugie, uczynienie słuchawek przewodowych bezprzewodowymi (jeśli są wyposażone w złącze MMCX). FiiO UTWS1 jest interesującym urządzeniem, ponieważ różni się od powyższych odbiorników bluetooth tym, że nie ma żadnych przewodów podczas podłączania.

Specyfikacja:

  • - Typ połączenia odbiornika Bluetooth: złącza MMCX;
  • - Wersja Bluetooth: 5.0;
  • - Obsługiwane kodeki: AAC, SBC, Qualcomm aptX;
  • - Układ scalony: QCC3020;
  • - Zasięg: do 10 m;
  • - Gniazdo ładowania: microUSB;
  • - Żywotność baterii: do 8 godzin odtwarzania muzyki, do 180 godzin w trybie czuwania.

Pakowanie i łączenie w pakiety

Pomimo tego, że FiiO UTWS1 jest małym i niedrogim urządzeniem, producent zadbał o jego opakowanie i pakowanie w sposób odpowiedzialny. Opakowanie to biały karton ze zdjęciem samego odbiornika i słuchawek (Fiio FH7), które oczywiście nie są dołączone do zestawu. Dla zwiększenia sztywności wewnątrz opakowania znajduje się dodatkowa osłona wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego.

W zestawie znajduje się poręczne czarne etui, w którym mieści się lewy i prawy odbiornik, kabel do ładowania oraz instrukcja obsługi. Kabel jest rozgałęziony (do prawego i lewego odbiornika) i ma złącza microUSB. Instrukcja jest napisana tylko w języku chińskim i angielskim, a główne informacje są podane słownie i nie towarzyszą im obrazy graficzne. W tym przypadku nie zaszkodzi więc podstawowa znajomość języka angielskiego.

Projektowanie i ergonomia.

Pod względem wyglądu FiiO UTWS1 przypominają podłużne czarne owale (około 35x15 mm) o grubości około 8 mm. Długość adapterów nie wystaje poza wielkość mojego ucha, ale są one wyraźnie widoczne i przypominają aparaty słuchowe. Na każdym adapterze znajduje się szary napis Fiio, fizyczny przycisk sterujący oraz gniazdo ładowania na spodzie, osłonięte gumową zatyczką. Spodobała mi się ergonomia FiiO UTWS1 dzięki jego opływowemu kształtowi. Wygodnie się je trzyma za uchem podczas chodzenia, przycisk sterujący jest dobrze wyczuwalny, ale jego naciśnięcie wymaga trochę siły.

Słuchawki FiiO UTWS1 posiadają złącza MMCH do podłączenia słuchawek, dzięki czemu ich wymiana nie sprawia większych trudności. Na każdym adapterze znajduje się także mały wskaźnik sygnalizujący różne scenariusze. Podobało mi się, że wskaźnik jest głęboko osadzony w obudowie, więc jego miganie będzie niezauważalne dla innych.

Funkcjonalność i dźwięk

Pierwsze połączenie polega na sparowaniu prawego i lewego odbiornika FiiO UTWS1 i podłączeniu do źródła dźwięku. Funkcje są standardowe dla tego typu urządzeń: odtwarzanie/pauza, poprzedni/następny utwór, zmniejszanie/zwiększanie głośności, odbieranie/wyciszanie połączeń. Elementy sterujące są podzielone między prawą i lewą słuchawkę. Pojawia się również głos kobiecy "komentujący" niektóre działania w języku angielskim.

Z własnego doświadczenia wynika, że urządzenie dobrze utrzymuje połączenie - podczas chodzenia nie wykryto żadnych przerw, zatrzymań, opóźnień itp. Jakość rozmowy, jeśli nie jest najlepsza, to jest na dość akceptowalnym poziomie - rozmówcy słyszeli mnie równie dobrze, jak ja ich.

Dźwięk zależy od podłączonych słuchawek, więc będzie się różnił. Jednak takie odbiorniki bluetooth są wybierane raczej w celu pozbycia się przewodów niż uzyskania wysokiej jakości dźwięku. Nie przepadam za dźwiękiem emitowanym przez przewód jakichkolwiek słuchawek w moim smartfonie, ale FiiO UTWS1 były w stanie dodać brakującej dynamiki, dzięki czemu wrażenia słuchowe były bardziej interesujące.

Używałem aparatów Fiio FA1, Ostry KS09 i Fiio FH5. Dźwięk wszystkich trzech par słuchawek po podłączeniu do FiiO UTWS1 przypadł mi do gustu, przynajmniej nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. W przypadku Fiio FA1 i Ostry KS09 czasami słyszalne było bardzo nieznaczne obniżenie tonów niskich w porównaniu z połączeniem przewodowym, a w dźwięku pojawiało się więcej tonów wysokich (nie we wszystkich utworach). Pod względem jakości dźwięku FiiO UTWS1 był porównywalny z odbiornikiem bluetooth BTR1K, ale ten ostatni zapewnia większą głośność na określonych słuchawkach.