Post

Desktopowe systemy audio i ich zalety

 

Odbieranie muzyki i jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy korzystać z słuchawek, mobilne głośników bezprzewodowych, a także z klasyczny.ch zestawów stereo. Możliwości jest wiele i każdy z nas może bez przeszkód wybrać taką metodę, która najbardziej mu odpowiada. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że każdy z nas może się pochwalić metrażem pozwalającym na cieszenie się wysoką jakością pełnowymiarowego zestawu stereo. Na szczęście, w takiej sytuacji nie jesteśmy pozbawieni wsparcia. Z pomocą przychodzi nam rozwiązanie, które z powodzeniem zmieści się na biurku. Takim rozwiązaniem jest desktop audio.

Gdy brak wolnej przestrzeni nie jest już problemem

Już sama nazwa podpowiada nam, że desktop audio należy do tej kategorii sprzętu muzycznego, o którym wiadomo, że nie zajmuje wiele miejsca. Jego przeznaczeniem jest zmieszczenie się na biurku, a jednocześnie możemy być pewni, że nie ucierpi na tym jakość dźwięku, z jaką będziemy mieli do czynienia. W zależności od tego, z jakim modelem mamy do czynienia, desktop audio może bazować zarówno na głośnikach podstawkowych, jak i na dobrej klasy słuchawkach wkładanych bezpośrednio do uszu.

Największą zaletą tego rodzaju rozwiązania może się wydawać charakteryzująca je oszczędność przestrzeni. Mylą się jednak osoby przekonane o tym, że jest to jego jedyny atut. Jeśli bazujemy na rozwiązaniu kompletowanym wokół słuchawek możemy mieć pewność, że odsłuch będzie miał indywidualny charakter i nikt nie będzie nas krępować. Nie będziemy przeszkadzać innym domownikom, a jednocześnie sami będziemy słyszeć otoczenie nie zdejmując słuchawek z głowy.

Oczywiście, także decydując się na głośniki nie powinniśmy tego żałować. Modele przeznaczone na biurko są zaliczane do grupy tak zwanych monitorów bliskiego pola. Nazwa ta nawiązuje do technik znajdujących zastosowanie w profesjonalnych studiach nagraniowych. Głośniki są w takim przypadku rozmieszczone w bezpośredniej bliskości naszej głowy. W praktyce oznacza to, że znakomite brzmienie można uzyskać bez wysiłku z jakim mamy do czynienia w przypadku zestawów stereo w ich pełnym wymiarze. Gdy siedzimy przy biurku bez większego trudu możemy znaleźć się w miejscu, w którym wytwarzany przez taki sprzęt dźwięk jest najlepszy. Jeśli więc zależy nam na klarownym brzmieniu w całym pasmie, trudno o lepsze rozwiązanie.

Oszczędnie, ale solidnie

W tym miejscu konieczne wydaje się wspomnienie o jeszcze jednej niemożliwej do zakwestionowania zalecie omawianego tu rozwiązania, na takie miano bowiem z pewnością zasługuje jego cena. Bez względu na to, czy poszukujemy słuchawek, przetworników, czy też kompletnych zestawów, z pewnością natrafimy i na takie, które będą kosztować tysiące złotych. Takie ceny nie są pozbawione uzasadnienia i z pewnością gwarantują piękny dźwięk, nawet jednak wydając ułamek wspomnianej kwoty możemy się cieszyć jakością, która nam zaimponuje. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym kontekście słuchawki wyposażone w odpowiednio dobrany wzmacniacz. Ich konstrukcja ma i ten plus, że nie zmusza nas do obawiania się o to, że akustyka w samym pomieszczeniu pozostawia wiele do życzenia. Słuchawki są wygodne i sprawiają, że można się cieszyć dźwiękiem, jaki z nich płynie w kameralny, wyjątkowo zindywidualizowany sposób. Jeśli interesują nas mocniejsze wrażenia, z pewnością do gustu przypadną nam głośniki, najlepiej takie, które występują w towarzystwie DACa. Z pewnością pozwolą nam one na poczucie muzycznych niuansów jeszcze dobitniej i dokładniej.