Post

Czy interesować się odtwarzaczami CD?

 

Co można zrobić, jeśli mamy dużą kolekcję płyt a naprawa odtwarzacza, który ma wiele lat nie będzie opłacalna? Jaki będzie sens, żeby kupować kolejny?

Nie da się zaprzeczyć, że format audio istotnie przyczynił się do łatwiejszego odtwarzania muzyki w domu. Rewolucja dotyczyła nie tylko domeny w jakiej dokonywany był zapis, ale również z dużo większej funkcjonalności jaką uzyskiwaliśmy. CD jest łatwiejsze w obsłudze, płyty się nie rysują i nie niszczą, jeśli sami do tego nie doprowadzimy. Po tym jak pierwszy zachwyt minął nie doszło jednak do tego, że płyty CD wyszły z obiegu. Mimo upływu lat entuzjaści nadal korzystają z dobrodziejstw płyt. Jednocześnie ten nośnik daje nam nadal bardzo dużo możliwości i nie ma zaskoczenia, że nadal wiele osób po takie płyty sięga. Często okazuje się jednak, że nasze urządzenia służące odtwarzaniu muzyki tracą na popularności i niestety również się psują. Co wtedy można zrobić? Czy obecnie kupowanie nowych urządzeń do odtwarzania CD jeszcze ma sens czy raczej powinniśmy z tego zrezygnować?

Jaka jest sytuacja na rynku nowych nośników? Dostajemy informację o tym, że w ostatnich latach następuje wzrost sprzedaży nagrań. Liczba użytkowników, którzy korzystają z płatnych serwisów przekroczyła ćwierć miliarda. O ile sytuacja streamingu wygląda pozytywnie o tyle pozycja płyt kompaktowych w ostatnich latach systematycznie słabnie. Sytuacja różnie wygląda w różnych państwach. Według danych jakie otrzymujemy możemy dowiedzieć się między innymi, że obecnie największy udział jeśli chodzi o nośniki fizyczne jest w Japonii i co ciekawe w Polsce oraz na trzecim miejscu w Niemczech. Okazuje się, że Compact disc w Polsce nadal ma silną pozycję. Jesteśmy jak bastion nośników i jest to dla wielu osób najlepszy sposób na konsumowanie muzyki. Wydaje się więc, że u nas nadal plyta CD ma jeszcze jakąś przyszłość.

Zgrywać, nie zgrywać – oto jest pytanie Jeśli dojdzie do awarii i serwis powie, że sprzętu nie będzie się dało naprawić. To w takiej sytuacji trzeba będzie zadać sobie pytanie czy zgrać pliki do komputera taką płytę. To oczywiście popularna obecnie opcja, trzeba się jednak liczyć z tym, że jeśli ktoś ma tych płyt dużo to w takiej sytuacji może być to kłopotliwe.

Jeśli tych płyt będzie dużo to zgrywanie może się okazać kłopotliwe. Do tego dochodzi jeszcze jedna kwestia, a mianowicie pojawia się pytanie o to jak powinny zachować osoby, które są prawdziwymi kolekcjonerami. Dla nich posiadanie zestawu płyt, otwieranie szuflady odtwarzacza, wciskanie przycisku PLAY. To wszystko jak rytuał, który nie jest tylko sentymentem a więc nie ma zaskoczenia, że dla tych osób ważne będzie sięgnięcie po takie rozwiązania, dzięki którym faktycznie będzie można mieć te płyty pod ręką. W sklepach nadal jesteśmy w stanie znaleźć różne odtwarzacze, po które ewentualnie będziemy mogli sięgnąć.

W przypadku kolekcjonerów nie tylko korzystanie z płyt będzie przyjemniejsze, ale bardzo często będą traktowali je jako znacznie wygodniejsze. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że nadal taka forma jest faktycznie popularna w sprzedaży nie brakuje urządzeń. Można również twierdząco odpowiedzieć na pytanie czy rynek urządzeń do odtwarzania CD nadal ma przed sobą przyszłość. Wydaje się, że takie sprzęty nadal będą się sprzedawać, ponieważ nie brakuje nadal miłośników płyt i kolekcjonerów, którzy nie bardzo widzą się z urządzeniem przenośnym w ręku i raczej decydują się właśnie na te propozycje, gdzie będą mogli mieć w ręki prawdziwą płytę.