Post

Adapter FiiO i1 Lightning do 3.5mm przegląd i wymiary

Znana ze swoich odtwarzaczy audio firma Fiio nie mogła przejść obojętnie obok gorącego tematu dubbingowania nowych iPhone'ów. W przeciwieństwie do felernego Apple MMX62, i1 ma mocniejszy kabel, metalowy korpus i mikrofon. Przyglądamy się i sprawdzamy resztę specyfikacji.

Jak wiadomo, DAC w Apple MMX62, choć przyjmuje 24 bity, pracuje z nim w trybie 16-bitowym. Jeśli sprawdzimy wyjście FiiO i1 z niskopoziomowym sygnałem 24-bitowym, to jest ono w porządku, jego kształt nie uległ zahamowaniu (czyli nie jest dotknięty trankingiem).

Ale nie pochlebiaj sobie, że jest to obsługa full hi-res. Producent wskazuje na wsparcie dla 192 kHz, ale faktyczne przetworzenie takiego strumienia jest niemożliwe, wobec faktu, że urządzenia Lightning certyfikowane przez MFi muszą mieć maksymalnie 24 bity / 48 kHz - aby zsynchronizować i zebrać w jednym stosie linie transmisyjne stereo, audio wideo i mikrofon. Tak, możesz to zobaczyć, próbując przetestować z sygnałem 24bit / 96kHz. Na wykresie AFC widać, że taki sygnał jest nadal filtrowany przy 24kHz, czyli przetwarzany przy częstotliwości próbkowania 48kHz.

Sądząc po niesymetrycznym kształcie impulsu, w Fiio i1 zastosowano filtr o minimalnej fazie.

Kolejny wyraźny test tego, jak czysto urządzenie radzi sobie z atakiem zniekształceń między próbkami. Aby to zrobić, zasilamy urządzenie szumem różowym o poziomie 0dB, co jest częstym zjawiskiem w nowoczesnych nagraniach z agresywnym masteringiem. Półka szumów pozapasmowych wzrosła do -80dB, to wciąż dobry wynik, na innych DAC-ach szumy rosną do -60dB. Gdy poziom szumu różowego zostanie zredukowany do -3dB, wszystko wraca do normy, a szum ultradźwiękowy jest bezpiecznie wysyłany poniżej -100dB. Teraz co do objętości.

Twierdzi się, że Fiio i1 powinien grać głośniej i lepiej niż adapter OEM Apple. Twierdzenie to jest nieprawdziwe. Zmierzone napięcie i1 bez obciążenia wynosiło 0,726 V, czyli z jakimkolwiek obciążeniem stanie się jeszcze niższe. Przypomnijmy, że iPhony i iPady mają 1 V i 0,876 V na adapterze Apple MMX62. Przyjrzyjmy się zmierzonej mocy. Jak widzimy, tylko dwie ostatnie linie będą nadawały się do użytku.

A na zakończenie zróbmy pomiar według procedury RMAA, gdzie porównujemy wyjścia audio iPhone'a 6s, MMX62 i Fiio i1 - bez obciążenia oraz z obciążeniem 16 i 32 omowym.

Jak widzimy, alternatywa Fiio nie wykazuje żadnych zalet. MMX62 ma szerszy zakres dynamiki ze względu na to, że pracuje w trybie 16-bitowym, ale na prawdziwym materiale audio ta różnica nie jest krytyczna. Poziom zniekształceń może jednak robić różnicę i tutaj Fiio i1 nie bije żadnych rekordów, a przy obciążeniu impedancją jest nawet nieco gorszy od MMX62. Przy bezpośrednim porównaniu Fiio i1 z Apple MMX62 nie ma zasadniczej różnicy w brzmieniu, poza tym, że MMX62 banalnie da nieco większy (w granicach jednego podziału skali) wolumen na tym samym poziomie.