Post

Adapter Bluetooth FiiO BTA10 (ATH-MSR7) - dalszy rozwój oferty

Gdy tylko na rynku pojawił się adapter Bluetooth FiiO BTA10 przeznaczony dla pełnowymiarowych słuchawek Audio-Technica ATH-M50x, wiele osób, w tym mnie, nurtowało pytanie - czy pojawi się podobne rozwiązanie dla innego popularnego modelu Audio-Technica ATH-MSR7? Nie minęło wiele czasu, a FiiO wypuściło wersję adaptera Bluetooth FiiO BTA10 (ATH-MSR7) dla MSR7, którą można już przetestować.

Specyfikacja:

- Układ Bluetooth: QCC3005;

- Wzmacniacz: TPA6132A2;

- Wersja Bluetooth: 5.0;

- Obsługiwane kodeki Bluetooth: AAC, aptX, aptX Low Latency, SBC;

- Przybliżony czas pracy (przy korzystaniu z AAC): 8 godz;

- Gniazdo ładowania: Micro-USB typ B;

- Wymiary adaptera: 20 × 85 × 50 mm;

- Masa adaptera: 19 g.

Pakowanie, opakowania, projektowanie i ergonomia.

W tych kwestiach nowy adapter Bluetooth FiiO BTA10 (ATH-MSR7) jest identyczny z poprzednio wydanym adapterem FiiO BTA10 dla ATH-M50x. Nowy adapter do MSR7 jest również dostarczany w małym białym kartoniku, który można pomylić z opakowaniem adaptera do ATH-M50x. Faktem jest, że z zewnątrz pudełka są identyczne, a różnią się jedynie małą czarną kropką w odpowiednim małym pudełku: ATH-M50x lub ATH-MSR7. Dlaczego nie wprowadzono większych różnic w opakowaniach modeli, aby nie zwracać uwagi na kropki, pozostaje dla mnie zagadką.

W zestawie, oprócz samego adaptera, znajduje się również kabel do ładowania i instrukcja obsługi. Kabel jest nadal w formacie Micro-USB. To zupełnie nie jest zgodne z duchem czasu - w rzeczywistości większość urządzeń FiiO od dawna ma nowocześniejsze USB typu C.

Konstrukcja adaptera ma taki sam łukowaty kształt, zgrabnie owija się wokół wkładki usznej i łączy się z nią za pomocą prostej wtyczki. Obudowa adaptera jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ze względu na niewielką wagę adaptera słuchawki nie stają się cięższe, a podczas noszenia nie odczuwa się żadnego dyskomfortu. Ergonomia nie jest wcale zła. Jest jednak jedna subiektywna uwaga dotycząca projektu. Z zewnątrz nie podoba mi się miganie wskaźnika łączności bezprzewodowej na żadnej ze słuchawek, ponieważ zwraca on uwagę. W przypadku urządzenia BTA10 (MSR7) wskaźnik nie jest wcale mały, miga na niebiesko i jest dobrze widoczny. Ale to już kwestia opinii...

Funkcjonalność i dźwięk.

Adapter Bluetooth FiiO BTA10 (ATH-MSR7) ma 3 przyciski dotykowe i wbudowany mikrofon. Przyciski "+" i "-" służą odpowiednio do zwiększania i zmniejszania głośności, długie naciśnięcie - do przełączania ścieżek. Środkowy przycisk służy do odbierania/kończenia połączeń oraz odtwarzania/pauzowania muzyki. Funkcjonalność jest standardowa dla tego typu urządzeń.

Występują te same problemy z połączeniami, co w przypadku FiiO BTA10 (ATH-M50x). Do adaptera podłączono kilka odtwarzaczy Cayin N3, Shanling M2S i Shanling M3S, ale dźwięk nie był odtwarzany. Z odtwarzaczami FiiO, M6 i nowym M5, nie było żadnych problemów, podobnie jak po podłączeniu do Samsunga A50.

Podobał mi się dźwięk odtwarzany przez adapter po podłączeniu go do telefonu i wyżej wymienionych odtwarzaczy, nie słyszałem żadnej wyraźnej zmiany ani obniżenia jakości dźwięku. W przypadku plików o wysokiej rozdzielczości transmisja niższych warstw basu przez przewód była lepsza, ale nierozsądnie byłoby wymagać identyczności w dźwięku HiRes od niedrogiego adaptera bluetooth.

Należy zauważyć, że o ile telefon nie ma wystarczająco mocnego wyjścia, aby słuchać MSR7 przez kabel, użycie adaptera bluetooth z wbudowanym wzmacniaczem będzie korzystne dla ogólnego brzmienia. W przypadku niektórych utworów miałem wrażenie, że przez adapter brzmiały one nawet lepiej niż przez przewód - zwiększyła się nieco dynamika utworów. Aby uzyskać bardziej obiektywną opinię, do testów zaangażowałem kilka osób (niebędących audiofilami). Wszyscy nie zauważyli pogorszenia jakości dźwięku przez adapter - BTA10(MSR7) spełnił swoje zadanie. Czego jeszcze potrzeba w takim urządzeniu?

Jeśli chodzi o odbiór połączeń. Na stronie FiiO w opisie tego adaptera jest napisane "...wysokiej jakości mikrofon". Moje zastrzeżenia dotyczyły mikrofonu - 9 na 10 rozmówców słyszało mnie z daleka i cicho, podczas gdy ja słyszałem ich dobrze. Tylko raz udało mi się normalnie porozmawiać przez adapter, a "powodu" poprawy nie rozumiałem. Podobnie jak w przypadku BTA10 (ATH-M50x), adapter do MSR7 nadal nie jest dobrym zestawem słuchawkowym.