Post

Gramofon – używany czy nowy?

Czy stare gramofony można porównać do nowoczesnych modeli?

Dowiedz się, czy gramofony vintage zapewniają za grosze, dobry dźwięk i czy są warte zachodu. W społeczności wielbicieli gramofonów toczy się debata, czy stare gramofony są lepsze od ich nowych odpowiedników. Obie strony sporu często przytaczają wiele argumentów, które pomogą kupującemu zdecydować, czy kupi nowy gramofon, czy stary, zabytkowy model.

Fakt 1: Stare gramofony są tańsze od nowych gramofonów

Faktem jest, że stare gramofony są prawie na pewno lepsze dźwiękowo niż nowe w tej cenie. Stare gramofony będą generalnie znacznie tańsze niż nowe. W przedziale poniżej kilkuset złotych stare gramofony prawie zawsze wygrywają, ponieważ prawie niemożliwe jest stworzenie nowoczesnego urządzenia w tej cenie. Sprawy się komplikują w górnych strefach wydatków. Tutaj nowe gramofony zapewnią nam lepszy, czystszy dźwięk, a w przypadku ich używanych odpowiedników, płacimy głównie za markę i legendę.

 Fakt 2: Jakość dźwięku jest subiektywna.

Stary gramofon, prawdopodobnie będzie miał lepszą jakość wykonania niż dzisiejsze tanie, plastikowe modele. Ta doskonała jakość wykonania zapewni lepszy dźwięk. Kiedy winyl był główną formą sprzedaży muzyki, była duża konkurencja, a co za tym idzie, istniał bodziec dla firm do stworzenia gramofonu, który brzmiał lepiej niż konkurencja. Obecnie na rynku jest mniej graczy, ale Rega, Music Hall i inni zapewniają, że gramofony na poziomie audiofilskim są produkowane w sposób konsekwentny. W rzeczywistości winyl podzielił się na dwie dość różne grupy - didżejów i audiofilów. Gramofony dla audiofilów stały się eleganckimi, bardzo nowoczesnymi konstrukcjami, które doskonale izolują i wytwarzają krystalicznie czysty dźwięk. Brzmienie nowych gramofonów jest częściej określane jako „czyste”, podczas gdy brzmienie starych gramofonów jest często określane jako „ciepłe”. Każdy gramofon jest jednak inny i jak zawsze spróbuj posłuchać ulubionej płyty na gramofonie przed zakupem.

Fakt 3: Nowe gramofony są wygodniejsze niż stare gramofony

Zbyt często jest to pomijane przez początkujących w świecie gramofonów. Mówiąc najprościej, każdy gramofon jest trochę inny. Doświadczeni naprawiający stare gramofony mają zwykle do czynienia z kilkoma markami. Gramofony to złożone maszyny, których poznanie i doświadczenie wymaga czasu. Stare gramofony, które są w dość dobrym stanie, nadal są świetnym zakupem, ponieważ prawdopodobnie wystarczy trochę dostrojenia, aby znów działały jak nowe. Stare gramofony się jednak starzeją. Aby zrobić grube uogólnienie, najlepsze gramofony powstały we wczesnej erze gramofonów: w latach 60. i 70. W konsekwencji stare gramofony mogą mieć 50 lub 60 lat. Wiele z tych gramofonów, nawet tych szanowanych, ma problemy, które prawdopodobnie będą wymagały rozwiązania. Na przykład wiele starych modeli Dual będzie wymagało dokładnego oczyszczenia z mazi, ponieważ smar używany przez Duala był podatny na twardnienie z upływem czasu. Porównajmy to z nowym gramofonem, który można kupić w sklepie, bezpiecznie zabrać do domu i mieć gwarancję działania. Gwarantujemy, że będą do niego dostępne części, a za plastikową osłonę przeciwpyłową nie zapłacisz kilkuset złotych, ponieważ są one w dużych ilościach. Możesz zabrać go do domu, podłączyć, wsunąć na niego wkład i zadziała. Jeśli tak się nie stanie, zazwyczaj dostępna jest pomoc w firmie lub sklepie, który ją sprzedał. W przypadku awarii – bez problemu znajdziesz serwis, gdzie zostanie wykonana odpowiednia naprawa. Kiedy zepsuje ci się stary gramofon, to musisz szukać pomocy entuzjastów.