Post

Słuchawki FiiO JH3 - balans światła i cienia

Nowe słuchawki FiiO JH3, wydane przez submarkę Jade Audio, są już dostępne do recenzji. Pamiętam, że dokładnie dwa lata temu pisałem recenzję Jade EA3, które również były hybrydowe i stanowiły fajny i budżetowy wariant brzmienia z logo Hi-Res. Słuchawki EA3 były wówczas reklamowane jako stylowy i technologiczny model dla młodego pokolenia, który został wypuszczony przez filię FiiO Electronic Technology Co. Modele Jade zawsze były pozycjonowane przez FiiO jako najbardziej przystępna cenowo kategoria produktów audio. Z tego co pamiętam, to od jakiegoś czasu nie było żadnych nowych produktów pod tą submarką. Pod koniec ubiegłego roku wznowiono produkcję wyrobów z jadeitu i ten trend będzie kontynuowany w tym roku.

Pomimo segmentu budżetowego nowe JH3 stoją na bardzo wysokim poziomie technicznym. Nie tylko pod względem designu i ergonomii. W każdym przypadku, czy to nowy model od FiiO czy Jade Audio, jestem zaintrygowany. Dlatego też wziąłem do ręki FiiO JH3, aby przyjrzeć się mu bliżej.

Dane techniczne urządzenia FiiO JH3:

  • - Rodzaj konstrukcji: wewnątrzkanałowa, drota;
  • - Typ przetwornika: hybrydowy (1 głośnik 13,6 mm; 2 niestandardowe armatury);
  • - Op.: 28 Ohm;
  • - Czułość: 106 dB;
  • - Zakres częstotliwości: 10-40000 Hz;
  • - Całkowita długość kabla: 1,2 m;
  • - Single Woofer Waga (bez kabla): 6 г;
  • - Wtyczka: Standardowa 3,5 mm

Chociaż FiiO JH3 i Jade EA3 są zewnętrznie podobne, to różnią się działaniem w zakresie liczby przetworników i ich pasma przenoszenia.

Opakowania i akcesoria

Słuchawki dostarczane są w standardowym opakowaniu FiiO. Jest to czarny kartonik ze zdjęciem JH3 i nazwą modelu. Również w prawym górnym rogu pudełka znajduje się certyfikat Hi-Res Audio. Jak zawsze po jednej stronie logo Jade, a po drugiej FiiO. Jedyna różnica między opakowaniem a innymi słuchawkami FiiO - to jego niezbyt duże rozmiary, które wynoszą 13x8x4 cm.

Opakowanie otwierane jest u góry, gdzie znajduje się osobne pudełko z akcesoriami (różnego rodzaju końcówki wymienne). Pod nim - główne plastikowe etui, w którym w osobnym pinochiście znajdują się obudowy słuchawek oraz zamówienie - kabel wymienny. JH3 jest wyposażony w wymienne 2-pinowe gniazdo i jest produkowany z monokrystalicznej miedzi o wysokiej czystości. Kabel składa się z 4 żył, w sumie 120 pojedynczych "żył" (drutów). Tuleje są formowane, złącze G-sub, standard 3,5 mm,. Kabel posiada rozetę i lepką stronę do zwijania. Co ciekawe, wszystkie te elementy oznaczone są wyłącznie logo FiiO. Kabel nie jest zagmatwany i łatwy w obsłudze.

Podczas gdy poprzednie EA3 były dostarczane z małym etui, FiiO JH3 są wyposażone w solidne i wodoodporne etui dla maksymalnej ochrony. Jak już wspomniałem, etui jest łatwe w obsłudze, ale jego wadą są niewielkie rozmiary.

Przedłużki dostępne są w trzech osobnych zestawach: czarny silikon (rozmiary S, M, L), czarny sznurek (rozmiary S, M, L) oraz para końcówek skrzydełek w rozmiarze M.

Oczywiście w zestawie znajduje się instrukcja obsługi. Być może jestem jedyną osobą, która zawsze czyta instrukcję obsługi. Ale jeśli chodzi o FiiO, to jest to raczej "sportowy interes", aby szukać nieścisłości w sekcjach instrukcji obsługi z własnym produktem. Problem w tym, że FiiO nie jest zbyt konsekwentne w sposobie dołączania instrukcji obsługi. Bardzo często informacje w nich zawarte, zwłaszcza te techniczne, nie odpowiadają rzeczywistości. Na czele listy znajduje się instrukcja do JH3. W moim egzemplarzu mówi ogólnie o wymianie różnych wtyczek w kablach FiiO MMC. Dlaczego tak się dzieje - nie wiem. Moim zdaniem lepiej odmówić używania papierowych plików i podążać za trendem zapisywania plików.

Na marginesie. Zestaw JH3 jest w porządku. Oprócz dźwiękoszczelnego etui posiada również różne akcesoria, z którymi można eksperymentować z ergonomią i dźwiękiem.

Projektowanie i ergonomia

Na oficjalnej stronie FiiO, JH3 prezentowany jest w dedykowanej sekcji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wygląd płyty czołowej słuchawek. Ich wirujące linie jasnych i ciemnych refleksów inspirowane są sylwetką żaluzji Schottisa. Materiałem obudowy jest półprzezroczysty ciemnoszary plastik, który umożliwia dostrzeżenie wewnętrznej struktury słuchawki. Wygląda tak samo jak FiiO FH1s.

Podstawowym materiałem płyt czołowych jest stop aluminium, który poddawany jest etapowi polerowania nadającemu mu lustrzane wykończenie. Powłoka PVD (Physical Vapor Deposition) jest nakładana na wierzch, co zabezpiecza płyty czołowe przed zużyciem i utrzymuje ich niezmiennie błyskotliwy wygląd. Rezultatem tej kreatywności projektowej jest harmonijna równowaga między światłem i cieniem oraz efektywny wygląd wizualny JH3.

Ergonomia słuchawek jest typowa dla produktów FiiO takich jak FH1s, EA3, FD1. JH3 dobrze i wygodnie pasowały do moich uszu i nie wypadały podczas chodzenia. Zostały zaprojektowane z myślą o wygodnym noszeniu. Wygłuszenie jest ponadprzeciętne. Żadnego dyskomfortu czy niewygody.

Dźwięk

Pod względem wydajności JH3 charakteryzuje się stosunkowo niskim poziomem wsparcia i małą czułością. Dzięki temu JH3 jest odporny na moc baterii, a do tego nadaje się smartfon z gniazdem 3,5 mm. Co jednak ciekawe, moim zdaniem budżetowe JH3 wymagają zarówno dobrze udokumentowanej muzyki, jak i dopasowanego źródła dźwięku, które jest w stanie pełniej otworzyć słuchawki i kontrolować wysokie częstotliwości. W tych warunkach wynik odsłuchu będzie lepszy.

Ogólnie rzecz biorąc, paleta dźwięków FiiO JH3 wykazuje tendencję do neutralnego i technicznego brzmienia, które dorównuje poprzednim modelom firmy. Scena jest zarówno szeroka, jak i głęboka, a jej wielkość jest średnia.

Niskie częstotliwości.

Każdy, kto gustuje w subtelnym basie, nie trafi na to. Słuchawki te nie są w stanie obsłużyć bardzo głębokich częstotliwości basowych. Bas nie jest akcentowany, nie jest najgłębszy, choć w większości utworów jest dobrze słyszalny i czytelny. W JH3 podobało mi się brzmienie niskich częstotliwości w jazzie i muzyce instrumentalnej - czyste i zdefiniowane.

Średniotonowe.

Jak na swój budżet, JH3 radzą sobie ze średnicą całkiem przyzwoicie. Nie dodają nic własnego, ale starają się ujawnić szczegóły ustalone w zapisie. Równowaga między makro- i mikroszczegółowością jest raczej przesunięta w kierunku tej drugiej. Słuchawki nie zachowują się jako przesadnie emocjonalne w brzmieniu, preferują neutralność, ale bez nadmiernej "suchości".

Wysokie częstotliwości

Zakres wysokich częstotliwości w JH3 jest delikatnie zaakcentowany. Jednocześnie osoby wrażliwe na ten zakres powinny wcześniej posłuchać słuchawek. Wysokie częstotliwości są nadawane jasno, z siłą i otwarcie. HF brakuje czasem wyrazistości. Jest tu niezwykły poziom szczegółowości i wyrazistości. Rozdarta perkusja jest całkiem dobrze brzmiąca.

Moje subiektywne wrażenie jest następujące: słuchawki FiiO JH3 nie są niemal uniwersalne w sensie tego słowa, ale zawsze do tego aspirują.

Porównaj

Jade EA3.

Model ten oferuje V-subdubralne brzmienie z zauważalnym naciskiem na bas, który nie zawsze jest dobrze kontrolowany. Pod względem dostawy EA3 należą do bardziej mainstreamowego segmentu. W przeciwieństwie do EA3, słuchawki JH3 są pożądanym krokiem w kierunku bardziej analogowego i monotonnego dźwięku.

FiiO FD1.


Te słuchawki to fascynujący model i niedrogi pierwszy krok w jasny świat audiofilii. FiiO FD1 oferuje szczegółowe i żywe brzmienie, z naciskiem na bogate niuanse. Głośniki wysokotonowe w FD1 są bardziej wyrafinowane i teksturowane. Na tle FD1, JH3 są bardziej rygorystyczne, szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości.

FiiO FH3.


Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na cenę, która jest właściwie trzykrotnie wyższa niż w przypadku JH3. JH3 są więc takie same jak FH3 pod względem głośności dźwięku, dyspersji, kontroli zakresu częstotliwości i opakowania.

FiiO FH1s


To chyba najbardziej oczywiste i najtrudniejsze do wykonania porównanie. Wybór pomiędzy JH3 a FH1s jest nadal sprawą indywidualną. FH1s dają też słuchaczowi neutralne i techniczne brzmienie. Na niektórych ścieżkach FH1 brzmią żywiej, z większą ilością szczegółów. I w ogóle FH1 są w stanie wyprodukować trzy razy więcej informacji muzycznej niż JH3. Ponownie, lepiej jest porównać te dwa modele osobiście, ponieważ różnica w brzmieniu między tymi hybrydowymi słuchawkami nie jest wcale globalna.