Recenzja słuchawek Grado RS2e Reference Series - czysty dźwięk z ciepłymi tonami
Po dokładnym zapoznaniu się z serią Prestige słuchawek Grado, postanowiłem kontynuować przegląd ich oferty. Podobało mi się brzmienie słuchawek Grado Prestige, więc zainteresowała mnie kolejna seria - Reference. W serii Reference są dwa modele, przy czym mniejsza liczba oznacza starszy model: starszy Grado RS1e i młodszy Grado RS2e. Miseczki słuchawek z serii Reference wykonane są z mahoniu, co nie jest często spotykane i od razu zwraca uwagę. Ceny w tej serii, w porównaniu do Prestige, również zauważalnie wzrosły i wynoszą ponad 500$ za RS2e i ponad 700$ za RS1e. Niniejsza recenzja skupia się na młodszym modelu serii Reference - Grado RS2e.
Charakterystyka techniczna głośnika Grado RS2e:
- - Rodzaj konstrukcji: otwarta;
- - Typ kierowcy: dynamiczny;
- - Rezystancja: 32 ohm;
- - Czułość: 99.8dB;
- - Zakres częstotliwości: 14 - 28000 kHz;
- - Nieodłączany kabel (długość 1,75m), wtyk prosty 3,5mm pozłacany.
Opakowania i pakowanie
Opakowanie słuchawek serii Reference nie różni się od opakowania serii Prestige. Opakowanie Grado RS2e wykonane jest z cienkiego, białego kartonu z czarnym logo firmy i pomarańczowym paskiem na dole, na którym umieszczono nazwę serii i model słuchawek. Krawędź końcowa przedstawia główne dane techniczne.
W środku opakowania w piankowym ochraniaczu znajdują się słuchawki, oklejone ulotką informacyjną o firmie oraz pozłacaną przejściówką 6,4mm zakładaną na kabel.
Pakiet Grado RS2e, niestety nie zaskoczył niczym nowym, co przy takiej cenie słuchawek jest zdecydowaną wadą. Tak czy inaczej, przynajmniej na miękkie etui, o futerale nie wspominając, można było liczyć. Natomiast akcesoria, takie jak twardy futerał i drewniane pudełko do przechowywania słuchawek, są sprzedawane oddzielnie przez firmę Grado.
Projektowanie i ergonomia
Jeśli opakowanie i wyposażenie Grado RS2e nie wniosło nic nowego, to w porównaniu z młodszą serią Prestige, design słuchawek zmienił się zauważalnie. Opaska RS2e wykonana jest z jasnobrązowej, matowej skóry, przeszytej białą nicią. Z pewnością wygląda to drożej niż czarny kolor pałąka serii Prestige, ale pałąk RS2e jest bardziej podatny na zadrapania i ślady palców oraz głowy, zwłaszcza w gorących warunkach pogodowych.
Zmienił się również wygląd misek. Czasze wykonane są ręcznie z mahoniu, a wokół krawędzi każdej z nich wygrawerowano dużymi literami napis "Grado Reference Series RS2e". Wykonanie czasz w drewnie zawsze wprowadza "unikalność", która przez wielu producentów przedstawiana jest jako wyjątkowość i niepowtarzalność wzoru czasz słuchawek. W moim egzemplarzu RS2e miseczki też były nierówne - jedna z miseczek była ciemniejsza od drugiej. Ale ogólnie rzecz biorąc, spodobał mi się design słuchawek - połączenie mahoniowych drewnianych miseczek i brązowego skórzanego pałąka wyglądało komplementarnie.
Pozostałe elementy konstrukcyjne pozostały niezmienione. Te same duże litery R i L oznaczające kanały, te same metalowe pręty do regulacji obwodu głowicy, ten sam nieplączący się, gruby 8-żyłowy kabel i możliwość obracania kubków wokół własnej osi. Model Grado RS2e wyposażony jest w piankowe poduszki nauszne L-Cush z otworami w środku.
Ergonomia słuchawek Grado RS2e jest praktycznie taka sama jak serii Prestige, z tą różnicą, że ich skórzany pałąk jest nieco bardziej miękki. Słuchawki są typu otwartego, bez żadnej izolacji akustycznej, co wymaga zachowania ciszy podczas ich słuchania.
Dźwięk
W zasadzie słuchawki Grado RS2e, poza drewnianą muszlą i brązowym skórzanym pałąkiem, nie różnią się zbytnio od młodszej serii Prestige, ale kosztują, jak już wspomniałem, znacznie więcej. A kiedy zaczynamy słuchać Grado RS2e wszystko się wyjaśnia... Do modelu RS2e warto zastosować nie tylko mocniejsze źródło, ale i odpowiedni poziom głośności. Takim źródłem dźwięku był odtwarzacz Fiio M11Pro oraz stacjonarny odtwarzacz CD Denon CEOL RCD-N10.
Co jest powszechnie kojarzone z przenośnymi produktami audio wykonanymi z drewna? - Bogactwo harmoniczne, ciepłe/miękkie brzmienie, brzmienie vintage itp. Wszystko to, w taki czy inny sposób, odnosi się do Grado RS2e. Model ten ma dobrą równowagę tonalną, detaliczność i najpiękniej oddaje brzmienie "żywych" instrumentów. Co najlepsze, słuchawki mogą odtwarzać muzykę klasyczną, jazz i różne podgatunki soft rocka.
Wiadomo, że basu w słuchawkach Grado nie może być dużo, a te słuchawki nie są dla miłośników niskich częstotliwości. Partie basu i kontrabasu w Grado RS2e są bardzo wyraźne i dokładne. Bas nie jest zbyt ostry, ale jego przekaz jest zwarty i fakturowany.
Średniotonowe. Grado zawsze było w porządku z tą częścią oferty. Autentyczność brzmienia instrumentów dopełnia ich dobra separacja. W niektórych kompozycjach wokale są blisko słuchacza, brzmią bogato i dynamicznie. Kobiece wokale w Grado RS2e brzmią znacznie ciężej niż np. w Grado SR 225e. Dźwięk jest bardzo szczegółowy, pozbawiony monitora, podawany bardzo żywo i angażująco.
Wysokie częstotliwości nie są uwypuklone jak w innych modelach Grado, lecz naturalnie wplecione w ogólny obraz dźwiękowy. Głośnik wysokotonowy jest pouczający i bardzo delikatny, unikając sybilantów w dźwięku. Słuchawki pięknie oddają fale i aftershock w partiach muzycznych.