
Jak wybrać słuchawki do smartfona? 5 najważniejszych zasad podstawowych
Uzyskanie pięknego, czystego dźwięku o jakości HiFi ze smartfona to cel, który wcześniej czy później osiągają wszyscy miłośnicy muzyki. Najłatwiejszym i najważniejszym krokiem jest zakup dobrych słuchawek. Ale jak je wybrać? Chciałbym pokrótce przedstawić podstawowe zasady, które ułatwią poruszanie się wśród różnorodnych modeli i funkcji. Bez zbędnego filozofowania, tylko konkretne punkty do dyskusji. Nadszedł czas, aby wreszcie zebrać je w całość i jasno przedstawić. Przejdźmy więc do rzeczy.
Wybór słuchawek do smartfona
Wskazówka #0.
Najważniejszy jest dźwięk, dla którego należy wybrać słuchawki. Po ustaleniu budżetu przeznaczonego na zakup łatwo jest znaleźć kilka opcji do porównania, ponieważ obecnie istnieje ogromny wybór w każdym segmencie cenowym. Nie zawsze słuchawki polecane przez kogoś innego przypadną Ci do gustu. Dzieje się tak dlatego, że preferencje słuchowe są indywidualne, więc nie należy o tym zapominać. Wiele zależy także od gatunku muzyki, formatu nagrania oraz modelu smartfona, do którego podłączone są słuchawki. Dlatego, jeśli to możliwe, przed zakupem lepiej przetestować wszystko osobiście.
Z doświadczenia powiem, że do smartfonów preferowane są słuchawki o ciepłej i emocjonalnej barwie dźwięku, dźwięk własny telefonu jest zazwyczaj dość suchy, a neutralne modele analityczne mogą go ostatecznie "wysuszyć".
Wskazówka nr 1.
Jakkolwiek banalnie to brzmi, chciałbym zaznaczyć, że nie jest konieczne kupowanie słuchawek tej samej marki, co producent smartfona. Lub innych marek produkujących smartfony. Zaskakująco wiele osób popełnia ten głupi błąd. Cóż, po pierwsze, istnieje wiele firm specjalizujących się wyłącznie w produkcji sprzętu audio (Sennheiser, Beyerdynamic, Dunu, FiiO, iBasso itd.), które często osiągają wyższy poziom jakości dźwięku niż marki masowe produkujące jednocześnie słuchawki, lodówki i pralki (przykład współpracy AKG i Samsunga - koreańska marka dołącza do słuchawek niektóre smartfony). Choć oczywiście nie jest to aksjomat, zdarzają się wyjątki. Ale po drugie, jakaś magiczna zgodność między konkretnymi słuchawkami a konkretnym smartfonem to mit. Może z wyjątkiem modeli TWS, z którymi może być doskonała interakcja, ale o nich porozmawiamy poniżej. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy ograniczać się do przywiązania do konkretnego producenta.
Wskazówka nr 2.
A teraz poważna zasada. Jak oczywiście wiadomo, słuchawki dzielą się na douszne, nauszne, nauszne i pełnowymiarowe. A jeśli wybierasz pełnowymiarowe słuchawki do smartfona, których zamierzasz słuchać bez wzmacniacza, zwróć uwagę na pozycję w specyfikacji o nazwie "impedancja". Jeśli wskazana wartość jest większa niż 32 omy, należy się dwa razy zastanowić i wybrać inną opcję. Faktem jest, że pełnowymiarowe zestawy głośnikowe mogą być bardzo "wstrząsochłonne" i wymagają mocnego wzmacniacza, aby membrana głośnika poruszała się z wymaganą prędkością. Dźwięk i tak będzie słyszalny, ale będzie to zniekształcony, płaski, słaby obraz. Innym wyjściem jest zakup wzmacniacza do smartfona, przynajmniej kompaktowego "gwizdka", który jest łatwy w użyciu i nie zużywa baterii.
Należy dodać, że istnieje również wskaźnik "czułości" - im jest on wyższy w słuchawkach, tym większa jest głośność. Nie ma z tym jednak prawie żadnego problemu - nowoczesne smartfony są już w stanie zapewnić spory zapas głośności.
Wskazówka nr 3.
Które słuchawki są lepsze, przewodowe czy bezprzewodowe? W przypadku słuchania muzyki za pomocą odtwarzacza to pytanie jest bardziej istotne niż w przypadku smartfonów. Ponieważ dźwięk z telefonu i tak nie jest krystalicznie czysty, warto zaopatrzyć się w model bezprzewodowy i cieszyć się życiem.
Dostępność kodeków aptX, aptX HD i LDAC w smartfonach z systemem Android oraz AAC w iPhone'ach usprawni przesyłanie muzyki drogą radiową, a wybrany model słuchawek powinien obsługiwać dokładnie ten sam kodek. Jest to zapisane w specyfikacji.
Podejrzewam, że często będziesz słuchać muzyki podczas podróży po mieście, dlatego sugeruję zwrócić uwagę na funkcję aktywnej redukcji szumów. Obecnie można go znaleźć zarówno w bezprzewodowych systemach pełnowymiarowych, jak i TWS. Jeśli nie, należy przymierzyć słuchawki i upewnić się, że są wygodne i zapewniają odpowiednią izolację dźwięku.
Wskazówka nr 4.
Jeśli jakość dźwięku jest nadal Twoim priorytetem i chcesz w pełni wykorzystać możliwości swojego smartfona, witamy w świecie słuchawek przewodowych. Aby uniknąć plątaniny i irytujących przewodów, radzę przechowywać i transportować słuchawki w futerale. Na temat wyboru przydatnych akcesoriów napisałem już artykuł. Modele budżetowe mogą nie być dostarczane z etui, ale zależy to od hojności poszczególnych producentów. Bardzo dobrze jest też, gdy przewód jest wymienny - to duży plus dla trwałości. Jeśli się rozerwie lub postrzępi, można go łatwo wymienić na inny kabel z odpowiednim typem złącz.
Co najważniejsze, smartfon musi mieć gniazdo, do którego można podłączyć przewodową wtyczkę słuchawek. W większości nowoczesnych telefonów zrezygnowano już ze standardowego wyjścia audio 3,5, a jeśli jesteś posiadaczem takiego modelu, masz do wyboru dwie opcje. Pierwszym z nich jest zakup przejściówki z USB Typu-C (rzadziej MicroUSB) na 3,5. Drugim sposobem jest, ponownie, zakup małego wzmacniacza. Będzie on nie tylko służył jako adapter, ale także znacznie poprawi dźwięk. Gwoli sprawiedliwości muszę uprzedzić, że taki "ogon" jest droższy od standardowych adapterów, ponieważ zawiera przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz, również musi być dobierany ze słuchu, każdy model ma swój własny muzyczny podpis, a jego rozmiary są wciąż nieco większe niż zwykłego adaptera. Ale efekt jest tego wart. Moim zdaniem, jeśli chcesz słuchać muzyki ze smartfona, powinieneś używać dobrych słuchawek i dobrego wzmacniacza. Kompaktowe przetworniki cyfrowo-analogowe ze złączem Lightning, przetworniki cyfrowo-analogowe ze złączem USB Type-C
Wskazówka nr 5
Ostatni ważny fakt - słuchawki do smartfonów powinny być wyposażone w zestaw słuchawkowy. Jestem zwolennikiem przedkładania muzyki nad wszystko inne, ale dopóki nie weźmiesz do ręki odtwarzacza, nie ma sensu rezygnować z jego funkcjonalności. Przed zakupem warto sprawdzić jakość mikrofonu osobiście, zadzwonić do znajomego, podzielić się radosną nowiną, że wybierasz słuchawki, ocenić, czy jego głos brzmi normalnie, i poprosić go, aby powiedział, czy dobrze Cię słyszy.