
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Kiedy mamy na myśli kolumny głośnikowe to najczęściej do głowy przychodzą nam kolumny podłogowe. I nie powinno to budzić zaskoczenia, dają one doskonałą przestrzeń oraz zapewnią także dynamiczny bas. Jest to dobre rozwiązanie do odtwarzania dźwięku, dzięki temu, że przetwarza się całe pasmo akustyczne. Rozumieją to między innymi producenci, którzy oferują takie konstrukcje w różnych rozmiarach.
Kolumny podłogowe
Wybór odpowiednich kolumn głośnikowych powinien dzielić się na kilka etapów. Na początek trzeba będzie określać własne wymagania oraz możliwości, czy kolumny mają być duże, czy mają być przy ścianie, ile mają mieć głośników i jakie to mają być głośniki. Na te pytania będzie trzeba odpowiedzieć, by faktycznie zauważyć jakie konstrukcje będą dobrym wyborem. Do tego dochodzi jeszcze jedna opcja a mianowicie to jaki powinno się wybrać odsłuch. Nawet najpiękniejsza kolumna musi bowiem grać tak, by nam się to faktycznie mogło podobać. To jest jedyny cel kolumny głośnikowej, tworzyć muzykę w sposób, który sprawiać nam będzie przyjemność.
Ile głośników, jakich?
Kolumna powinna odtwarzać trzy pasma – wysokie, średnie i niskie. Tony niskie i średnie mogą być odtwarzane na dwa sposoby. Pierwsza to oddzielenie głośników średniotnowego i niskotonowego. Druga opcja to stosowanie wspólnego średnio i niskotonowego głośnika. Lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie oddzielnych głośników w układzie 3-drożnym. Przetwarzanie basu będzie trudnym zadaniem dla kolumny, wymaga dużej masy powietrza. Głośnik niskotonowy ma mieć dużą membranę oraz duże wychylenie. Obecnie coraz częściej stawia się na kilka mniejszych głośników, które równolegle pracują. Wiele osób sięga po kolumny, które są wąskie, bo łatwo je do pomieszczenia wprowadzić. Dlatego właśnie często stawia się na pokój około 20-30 m kwadratowych dwa głośniki 16-18 cm i to będzie zapewniało dobre wrażenia na niskich tonach. Jeśli ktoś idzie w niskie tony albo ma duży pokój to można rozejrzeć się za kolumnami o głośnikach większych albo większej ilości niskotonowych.
Typ obudowy
Jeśli chodzi o obudowę to najbardziej popularny typ przy podłogowych to bas-refleks. Pozwala uzyskać najlepsze rozciąganie pasma w dół przy zachowaniu wielkiego rozmiaru kolumn. Dobrym przykładem są tutaj kolumny Bowers & Wilkins 603, które korzystają z portu i dzięki temu mają dobry bas jak na swoją klasę a jednocześnie rozmiar jest atrakcyjny. Wadą jednak będzie to, że są podbicia na przetwarzanym paśmie, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy projektuje się kolumnę a także obecność portu, które trzeba brać pod uwagę, gdy kolumnę się projektuje.
Rekomendowana moc wzmacniacza
W specyfikacji urządzenia mamy oczywiście moc, która najczęściej podana będzie jako zakres. Tutaj jeśli chodzi o to należy brać pod uwagę górną wartość tego przedziału. Wybierając moc będzie trzeba zwrócić uwagę na to w jakim pomieszczeniu to urządzenie będzie wykorzystywane, wtedy będzie można ewentualnie zobaczyć jaka moc będzie właściwa. Na rynku jest sporo kolumn, jednak z moc też nie można przesadzić jeśli chodzi o wybór.
Każdy komu będzie zależało na dobrych kolumnach powinien zastanowić się nad tym jaki sprzęt będzie dla niego właściwy. Na rynku nie brakuje produktów i na pewno odpowiedni sprzęt uda się wybrać. Trzeba jednak mieć na uwadzę to jakie ma się potrzeby, jakie urządzenie będzie spełniało oczekiwania i jakie będzie odpowiednie pod względem cenowym.