Post

Akcesoria do słuchawek Hi-Fi. Rodzaje i kwestia wyboru

Zakup akcesoriów do słuchawek to zakup, którego nie da się uniknąć. Nawet jeśli producent zapewnił obfity pakiet, wiele jego elementów jest wymiennych i niezbyt trwałych. Często jednak szukamy czegoś, co wcale nie jest nam potrzebne. Proponuję, abyśmy posortowali całą tę audiofilską obfitość, przeszli się po wyimaginowanych alejkach handlowych i stwierdzili, co nam się naprawdę przyda, a bez czego możemy się obejść.

Top 7 przydatnych akcesoriów do słuchawek

1- Poduszki na uszy

Jeśli chodzi o trwałość, to właśnie poduszki nauszne umieszczę na szczycie listy. Oczywiście nawet najbardziej budżetowe słuchawki douszne są już stabilnie zaopatrzone w kilka par poduszek nausznych, ale te poduszki mogą nie pasować, mogą się rozerwać, rozciągnąć lub zepsuć, mogą wylecieć z rąk i zgubić się, a także po prostu banalnie wymagają z czasem wymiany w celach higienicznych. W zasadzie w przypadku pełnych rozmiarów nie ma takiego problemu. Ale i tam przydałoby się kupić lepsze pady, zarówno dla poprawy dźwięku, jak i wrażeń wizualnych.

Na temat doboru klocków mam osobny szczegółowy artykuł, możesz go przeczytać, jeśli potrzebujesz. Oto dwie podstawowe zasady:

- Poduszki nauszne powinny zapewniać doskonały komfort i maksymalną izolację od hałasu. W przypadku słuchawek dousznych ważny jest nie tylko rozmiar nauszników, ale także długość pałąka i kształt obudowy. Stąd też te same poduszki douszne mogą zachowywać się różnie z różnymi modelami słuchawek. Jeśli to możliwe, lepiej mieć wybór.

- Materiał odpowiada przede wszystkim za komfort, a nie charakter dźwięku. Poduszki wewnątrzkanałowe występują w wersji silikonowej, piankowej i hybrydowej (silikonowo-piankowej). Gumowe są trwalsze, ale piankowe są bardziej uniwersalne, pasują do każdego ucha i są oddychające. W przypadku słuchawek nausznych i pełnowymiarowych poduszki uszne są wykonane z różnych materiałów, od skóry syntetycznej po welur i alcantarę. Wypełnienie też może być różne, od gumy piankowej po specjalną piankę z pamięcią. A w tym wszystkim chodzi raczej o wygodę. Inne parametry są bardziej związane z dźwiękiem - grubość i szerokość poduszek usznych, ich kształt, cechy konstrukcyjne. Jeśli więc np. nie podoba Ci się sygnatura dźwiękowa danej silikonowej słuchawki, nie oznacza to, że nie spodobają Ci się inne silikonowe nakładki na uszy. Z mojego punktu widzenia polecam SpinFit, to jak na razie najciekawsza opcja dla intrakanalizatorów.

2. Kabel wymienny

Ta rzecz zainteresuje Cię, jeśli Twoje słuchawki dają możliwość odłączenia przewodu. Niestety, dołączone do zestawu sznurki naprawdę lubią się rozrywać i przedwcześnie niszczyć. Ponadto nie zawsze są one akustycznie przejrzyste, a ich wymiana może spowodować dużą różnicę w brzmieniu. A jeśli Twój odtwarzacz obsługuje połączenie zbalansowane, możesz słuchać muzyki przez odpowiednie gniazdo, kupując kabel zbalansowany.

Przy wyborze wystarczy ustalić, jaki typ złącz mają Twoje słuchawki (MMCX, dwupinowe czy własnościowe), jaką długość i grubość chcesz mieć, czy chcesz kabel dwużyłowy, czterożyłowy czy ośmiożyłowy, z jakiego materiału ma być wykonany przewodnik (miedź rafinowana, miedź posrebrzana, srebro czy nawet złoto). Na ten temat również mam osobny artykuł.

3. płaszcz.

Mój ulubiony przedmiot. Kupując słuchawki, za każdym razem miałem przyjemność szukać do nich przytulnego etui. Jeśli tak jak ja nie możesz znieść plączących się kabli, porysowanych obudów słuchawek, chaotycznego przechowywania i jeszcze bardziej chaotycznego transportu, to rozumiesz, dlaczego potrzebujesz takiego urządzenia. A w przypadku pełnowymiarowych słuchawek, które nie mają składanej konstrukcji, brak etui może spowodować, że słuchawki całkowicie rozpadną się w torbie.

Producenci też to rozumieją i regularnie dołączają do zestawu etui do przenoszenia, czasem nawet całkiem porządne. Ale nie za każdym razem. Gdybyście mieli sami wybrać etui, to radzę pamiętać, że powinno być ono po pierwsze jak najbardziej kompaktowe, a po drugie powinno mieć idealną dla Was ergonomię. Jeśli wyjmowanie słuchawek z etui jest wygodne, to uwierz mi, że będziesz je częściej wyjmował. Nie ma tu uniwersalnego przepisu, każdy lubi inne opcje.

I dodam na wszelki wypadek oczywisty fakt. Upewnij się, że słuchawki nie wiszą wewnątrz etui i nie robią sobie krzywdy. Mogą to zrobić. Futerały na słuchawki w katalogu sklepu.

4) adaptery i adaptery

Tutaj też, oczywiście, znasz zasady. Każda technika może kiedykolwiek nie pasować do niczego bez adaptera. Słuchawki nie są wyjątkiem. Często wtyk słuchawkowy różni się od tego dołączonego do źródła i trzeba dokupić przejściówkę, np. ze zbalansowanego 2,5 na zbalansowany 4,4, albo ze standardowego 3,5 na profesjonalny 6,3. Czasem też pilnie potrzebny jest przedłużacz, rozgałęźnik na dwie wtyczki lub ewentualnie na dwa wejścia. Ten ostatni łączy dwie pary słuchawek i jest kolejnym moim ulubionym akcesorium, gdyż lubię dzielić się muzyką. Opcji jest wiele, ale istnieją rozwiązania dla dosłownie każdego skomplikowanego scenariusza.

5. Wzmacniacz .

Będziesz go potrzebował, jeśli kupujesz słuchawki, które wymagają dużej mocy do bujania się. Dotyczy to głównie modeli pełnowymiarowych i nausznych. Jeśli impedancja Twoich słuchawek przekracza 150 omów, nie każdy przenośny odtwarzacz będzie w stanie je otworzyć. A dla tych, którzy słuchają muzyki ze smartfona, warto rozważyć zakup wzmacniacza już przy impedancji 40-50 omów. Niestety, wielu melomanów nie chce tego zrozumieć i woli po prostu słuchać tak, jak jest. Szkoda. Słuchawki, których potencjał nie jest ujawniony, to zmarnowane pieniądze. Brakuje im rezerwy głośności, a barwy brzmią przycięte i szorstkie. Ale z jakiegoś powodu jest oczywiste, że aby włączyć żarówkę, trzeba włączyć prąd, ale nie jest oczywiste, dlaczego należy podłączyć szczelne słuchawki przez wzmacniacz. One i tak działają. W każdym razie, chłopaki, nie bądźcie leniwi w wyjaśnianiu takich rzeczy swoim znajomym, proszę, i sami bądźcie rozsądni.

6. Attenuator

Teraz sytuacja odwrotna. Będziemy mówić o kanałach wewnętrznych. Jeśli Twój model ma wysoką czułość, a odtwarzacz ma zainstalowany głośny wzmacniacz mocy, w słuchawkach usłyszysz szum tła. Dla wszystkich audiofilów, których to denerwuje, polecam wybór tłumika. Ten adapter usuwa szumy bez zmiany dźwięku. Ale są też minusy. Po pierwsze, nie wszystkie tłumiki są odpowiedniej jakości i akustycznie przejrzyste, a to jest bardzo ważne. W tym miejscu najlepiej nie skąpić. Po drugie, słuchanie muzyki z większą niż zwykle głośnością może szybciej wyczerpać baterię odtwarzacza. Jednak nie zawsze tak jest, wszystko zależy od modelu.

7. Stać .

Tego akcesorium potrzebują tylko właściciele modeli pełnowymiarowych. Jeśli używacie - mam nadzieję - etui do transportu, to szkoda chować piękne słuchawki w domu. Zwłaszcza jeśli do ich zaprojektowania wykorzystano drewno, metal, welur lub wysokiej jakości skórę. Stojak po pierwsze sprawi, że Twoja audiofilska zabawka stanie się częścią wnętrza, a po drugie słuchawki będą zawsze w zasięgu ręki.